Jak wywołać okres i czy jest to bezpieczne ?

jak wywołać okres

W życiu wielu kobiet, pojawiają się czasem sytuacje, gdy chcą przyspieszyć termin, pojawienia się miesiączki. Zwłaszcza w obliczu zaplanowanego urlopu, które chcą spędzić komfortowo. Jak zatem wyowałać okres, tak by nie zaszkodzić zdrowiu?

Jest na to kilka prostych sposobów.

Tabletki antykoncepcyjne

Najprostsza i najskuteczniejsza metoda. Jeżeli kobieta przyjmuje dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, to w przypadku przyspieszania okresu, należy wcześniej zrobić przerwę na krwawienie z odstawienia. Przykładowo, jeśli kobieta chce aby okres pojawił się trzy dni wcześniej niż planowany, to powinna przyjąć o trzy tabletki mniej niż jest w blistrze. Jest też sposób aby przesunąć okres na kolejny cykl. Wystarczy że po przyjęciu ostatniej tabletki z blistra, rozpocznie od razu kolejny, nie robiąc przerwy na krwawienie. Oczywiście nie należy tego robić nagminnie, gdyż może to prowadzić to rozregulowania cyklu miesiączkowego. Wszelkie wątpliwości należy skonultować z lekarzem ginekologiem. Pomoże on też dobrać najlepszy rodzaj tabletek antykoncepcyjnych, jeżeli kobieta do tej pory nie korzystała z tej metody antykoncepcji.

Gorące kąpiele

Kąpiel w gorącej wodzie powoduje rozkurczenie mięśni macicy i rozszerzenie naczyń krwionośnych, co może wywołać przyspieszenie krawienia menstruacyjnego. Podobny efekt dadzą ciepłe okłady na podbrzusze i korzystanie z sauny Ponad to innym plusem tego sposobu jest zredukowanie poziomu stresu i głęboki relaks. Należy jednak uważać, gdy miesiączki są obfite. Wspomniane wyżej sposoby, mogą  wtedy powodować bardzo silne krawienie.

Napary ziołowe

Istnieją herbaty ziołowe, które również działają rozkurczowo,a ich stosowanie może przyspieszyć pojawienie się okresu. Należą do nich:

 • herbata z imbirem,
 • dziuraiec,
 • krwawnik
 • nagietek.

Nie powinno się jednak łączyć naparów  na raz, a stosować jeden. W przypadku gdy dana herbata nie przyniesie ocekiwanych rezultatów, można sięgnąć po kolejną. Trzeba jednak zachować ostrożność, gdyż czasem mogą powodować zbyt długie i obfite krawienie. Trzeba również zwrócić uwagę czy herbaty te, nie wchodzą w interkację z lekami, jeżeli jakieś są zażywane.

Aktywność fizyczna

Kolejnym dobrym sposobem na przyspieszenie pojawienia się miesiączki jest intensywna aktywność fizyczna. Zwłaszcza ćwiczenia angażujące mięsnie brzucha i dna macicy takie jak:

 • brzuszki,
 • nożyce,
 • przysiady
 • bieganie

Ciekawawym rozwiązeniem jest również praktykowanie pilatesu, który uaktywnia mięśnie głebokie organizmu, a przy tym sprawia że miesiączki są mniej bolesne. Pomocny bywa równiez trening mięśni Kegla, który pozytywnie wpływa na drogi rodne kobiet. Generalnie nie należy forsować zbytnio swojego ciała, i trenować w zakresie swoich możliwości, aby nie wyrządzić sobie krzywdy. Ponad to zbyt intensywna aktywość fizyczna, może wywołać odwrotny efekt od zamierzonego. Mianowicie- zatrzymanie okresu.

Dieta

Aby okres pojawiał się regularnie, konieczne jest stosowanie  zbilansowanej diety. Jeżeli organizm nie będzie otrzymywał niezbędnych składników odżywczych, miesiączka może pojawiać się nieregularnie, bądź nawet zaniknąć.

Najważniejsze składniki odżywcze, które powinny pojawić się w diecie każdej kobiety to:

 • żelazo – korzystnie wpływa na płodność
 • witamina C – wspomaga wchłanianie żelaza, a także korzystnie wpływa na działanie hormonów płciowych
 • cholersterol – wiele osób niesłusznie go ogranicza, a jest on niezbędny do produkcji hormonów, odpowiedzialnych za funkcjonowanie cyklu menstruacyjnego
 • kwasy omega 3 – również są niezbędne do produkcji hormonów, ponadto regulują cykl miesiączkowy
 • kwas foliowy – naturalnie wspiera płodność i ułatwia wchłanianie składników odżywczych.

Niekorzystne jest oczywiście, stosowanie głodówek, oraz restrykcyjncyh które powodują niedobory składników odżywczych,  a tym samym  niedożywienie i osłabienie organizmu. Należy zwróić również uwagę na masę ciała. Zbyt niska zawartość tłuszczu w organizmie, powoduje zmniejszenie ilości hormonów odpowiedzialnych za odpowiednie funkcjonowanie cyklu miesiączkowego.

Aktywność seksulana

Uprawianie seksu, powoduje wydzielanie endorfin w organizmie, co wpływa na rozluźnienie całego ciała w tym mięśni macicy. Jest więc zatem polecany, zdrowy i przyjemny sposób na szybsze wystąpienie miesiączki.

Podsumowanie

Wyżej wymienione sposoby na wywołanie okresu są bezpieczne i sprawdzone. Nie należy ich jednak traktować jak poradę lekarską, a wszelkie obawy i wątpliwości należy skonsultować z ginekologiem. Wizyta lekraska jest również zalecana, w przypadku gdy od dłuższego czasu, miesiączka pojawia się nieregularnie. Wtedy lekarz napewno zleci odpowiednie badania, w celu odnalezieniu przyczyny problemu i  regulacji cyklu miesiączkowego. Ważne jest również by zadbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Odpwiednia jakość snu, ograniczanie stresu i przemęczenia napewno będą korzystne dla samopoczucia. Należy pamiętać również o tym, że nie istnieje żadne lekarstwo wywołujące okres na życzenie. Dlatego nie należy szukać dziwnych specyfików u podejrzanych sprzedawców, bądż pseudofarmaceutów.