Mango to przepyszny owoc pochodzący z Indii. Jest nie tylko bardzo słodkie – charakteru dodaje mu delikatna nutka ostrości i wyjątkowy aromat. Mango najbardziej kojarzy się z latem – jest to dobry dodatek do soków czy koktajli. Dodatkowo ma właściwości pielęgnacyjne i zdrowotne. Obranie mango może wydawać się skomplikowane i odstraszać ludzi od jedzenia tego pysznego owocu. Jednak nie jest to wcale takie trudne. Z tego artykułu dowiesz się krok po kroku jak obrać mango i przygotować je do spożycia.
Jak obierać mango – kilka praktycznych porad
Mango może urozmaicić każdy posiłek, a przygotowanie go do spożycia nie jest wcale takie trudne. Przed zabraniem się za obieranie mango warto poznać kilka wskazówek:
- Wybór mango: najlepszy smak będzie miał dojrzały owoc, który będzie miękki i miał wyczuwalny miąższ. Jednak nie może być zbyt miękkie, wtedy oznacza to, że mango jest przejrzałe.
- Obieraj nad pojemnikiem: mango jest bardzo soczyste i podczas obierania puszcza dużo soku.
- Przechowywanie mango: owoc ten można przechowywać w lodówce do dwóch dni po rozkrojeniu. Całego mango nie należy przechowywać w workach.
- Mango można mrozić: mrożone mango nie zmienia smaku i wciąż jest bardzo smaczne. Przy mrożeniu całych owoców skórka robi się czarna, ale miąższ pozostaje bez zmian.
Mango: 3 sposoby na jego obieranie
Mango to owoc tropikalny i może wydawać się, że jego obranie to proces bardzo skomplikowany. Nic bardziej mylnego! Obieranie tego soczystego owocu nie powinno nikogo odstraszać, ponieważ można go obrać na kilka równie prostych sposobów. Wszystko, co potrzebujemy do obrania mango to sam owoc, nóż i opcjonalnie obieraczka do warzyw, oraz pojemnik na obrane mango.
Jak obierać mango. Sposób 1
Przede wszystkim należy umyć owoc, następnie kroimy mango wzdłuż na trzy części. Obieramy powstałe fragmenty, a środkowy plaster dodatkowo oddzielamy od pestki. Pestkę wykrawamy od pozostałych kawałków.
Jak obierać mango. Sposób 2
Ten sposób obierania mango jest bardzo podobny do poprzedniego, ale w tym przypadku obieramy cały owoc. Następnie przecinamy mango na pół wzdłuż pestki i oddzielamy od niej miąższ.
Jak obierać mango. Sposób 3
Trzeci sposób na obranie mango to tak zwana metoda nacinania. Podobnie jak w sposobie pierwszym owoc dzielimy na trzy kawałki, ale obieramy jedynie środkową część i oddzielamy miąższ od pestki. Pozostałe części nacinamy w kratkę, do samej skórki. Następnie wgniatamy skórę do środka, aby powstało coś na kształt jeża. Dopiero wtedy oddzielamy miąższ od skórki. Można też zostawić je w formie jeżyka, będzie to efektywna ozdoba.
Mango: jak je jeść?
Mango samo w sobie świetnie sprawdza się jako deser. Owoc ten jest też wyśmienitym dodatkiem do posiłków, czy składnikiem wielu różnorodnych dań. Dodaje charakteru potrawom i jest idealne na lato, choć nie tylko. Mango można połączyć z innymi owocami i stworzyć sałatkę owocową czy koktajl. Z mango można zrobić lody czy musy, a także użyć jako składnik ciast. Jednak mango to nie tylko desery i słodkości. Nadaje się również do dań wytrawnych. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do ryb i mięs. Niektóre potrawy kuchni orientalnej, takie jak curry, mogą w sobie mieć mango. Jednak to są tylko przykłady dań z mango – zastosowania mango są nieograniczone. Mango dodane do posiłków tworzy wyjątkową kompozycję aromatów i smaków. Potrawy z mango są pyszne i często nietypowe.
Korzyści zdrowotne mango
Mango oprócz niezwykłego smaku ma też pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Tak jak inne owoce, mango jest bogatym źródłem witamin i minerałów. Może pomóc w zapobieganiu wielu problemów zdrowotnych, więc dodanie go do swojego jadłospisu będzie działać korzystnie na nasz organizm. Oto niektóre składniki odżywcze, jakie zawiera mango:
- Witamin A: zawartość tej witaminy sprawia, że nasza skóra ma lepszy stan oraz korzystnie oddziałuje na nasz wzrok.
- Błonnik pokarmowy: wpływa korzystnie na perystaltykę jelit, zapewnia uczucie sytości na dłużej i zapobiega zaparciom.
- Antyoksydanty: zawartość antyoksydantów sprawia, że mango poprawia nasz wygląd oraz zapobiega rozwojowi niektórych nowotworów.
- Miedź: jest to niezbędny składnik funkcjonowania naszego organizmu, wpływający m.in. na produkcję czerwonych krwinek.