Jak poradzić sobie z rozstaniem? Co może nam pomóc?

jak poradzić sobie z rozstaniem

Rozstanie z partnerem zawsze wzbudza wiele emocji i sprawia, że możemy przez długi czas czuć się źle. Warto zatem wiedzieć, jak poradzić sobie z rozstaniem i nauczyć się żyć samodzielnie. Nie jest to łatwe, zwłaszcza dla osoby, która pozostawała w związku przez wiele lat. Jednakże istnieje wiele sposobów, które pomogą nam przetrwać ten trudny czas. Co warto wiedzieć o etapach rozstania? Jak sobie pomóc po rozstaniu z partnerem?

Etapy rozstania

Okazuje się, że rozstanie wiąże się zazwyczaj z kilkoma etapami. Są one następujące:

  • Zaprzeczanie – pojawiają się mechanizmy obronne i dominują myśli o frustracji oraz stracie.
  • Poczucie winy – w tym wypadku czujemy się winno z powodu zakończenia związku.
  • Smutek – uczucie nagłego smutku to jedno z najtrudniejszych etapów rozstania.
  • Gniew – gdy już wyjdziemy z fazy smutku, buzuje w nas gniew i negatywne emocje.
  • Akceptacja – porzucona osoba stara się zmienić złe emocje na akceptację. Dochodzi do zrozumienia, że utrata kogoś była nieunikniona.

Każdy z nas może przechodzić przez takie fazy w sytuacji, gdy rozstaniemy się z bliską osobą. Dajmy sobie czas na akceptację i rozpoczęcie nowego życia.

Co może pomóc po rozstaniu?

Jak poradzić sobie z rozstaniem? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Najczęściej sytuacja te jest niezwykle bolesna i odciska na nas trwałe piętno. Pamiętajmy o tym, że największy wpływ ma na nas początkowy etap rozstania. Istotne jest to, aby dać sobie czas na przystosowanie się do zmian. Możemy krzyczeć, płakać i odczuwać wiele innych emocji, jednak smutek nie powinien pozostawać na dłużej. Trzeba sobie uświadomić, że tłumienie uczuć nie prowadzi do niczego dobrego. Jeśli nie przepracujemy swojego żalu, może nas dopaść depresja nawet po wielu miesiącach od rozstania. Poszukajmy zatem wsparcia u psychologa i rodziny, tak aby pogodzić się z takim stanem rzeczy.

Jak przetrwać rozstanie?

Poradzenie sobie z rozstaniem zazwyczaj jest bardzo trudne. Warto zrozumieć, że to normalne, że czujemy się źle. Intensywnie odczuwamy smutek, złość, frustrację i wyczerpanie. Poza tym pojawia się także niepokój o przyszłość, na szczęście to po pewnym czasie mija. Co jeszcze jest ważne? Powinniśmy dać sobie trochę czasu. Pozwólmy sobie funkcjonować na niższym poziomie. Kolejna kwestia to dzielenie się swoimi uczuciami. Możemy udać się do psychologa lub porozmawiać z przyjaciółmi, którzy pomogą nam przejść przez tę sytuację. Zamknięcie się w sobie może doprowadzić do zwiększenia stresu i problemów ze zdrowiem.

Żałoba po związku

Po utracie związku warto pozwolić sobie na żałobę. W tym wypadku wsparcie profesjonalisty jest na wagę złota, dlatego nie bójmy się prosić o pomoc. Istnieje wiele placówek psychologicznych, które służą pomocą wielu osobom. Trzeba sobie uświadomić, że żałoba po związku jest procesem naturalnym i z czasem to uczucie stanie się znacznie słabsze.

Ogromne znaczenie ma wspomniane już wsparcie bliskich osób. Poszukajmy zrozumienia u przyjaciółki, matki, ojca, rodzeństwa lub innych osób, z którymi mamy dobre relacje. Dzięki temu znacznie łatwiej poradzimy sobie ze swoimi emocjami i zauważymy, że mamy dla kogo żyć.

Co zrobić po rozstaniu?

Jeśli już dojdzie do rozstania i nie ma nadziei na odbudowanie relacji, najlepiej jest zatroszczyć się o samego siebie. Nie należy patrzeć jedynie na porażki, lecz warto zauważyć okazję do poznania siebie. Bez względu na to, ile mamy lat, musimy zastanowić się nad swoimi relacjami. Czy byliśmy w nie zaangażowani? Czy druga strona okazywała nam miłość? Czy pragnęliśmy na siłę zmienić partnera? Odpowiedzi na te pytania pozwolą nam dokładnie przyjrzeć się temu, jakich błędów powinniśmy unikać w przyszłości.

Co możemy zrobić po rozstaniu? Bardzo dobrym pomysłem jest znalezienie sobie zajęcia. Może to być sport, medytacja, czytanie książek, gotowanie itp. Postawmy na taką aktywność, która jest dobra zarówno dla ciała, jak i dla ducha. Pomocne jest także wyjście do ludzi. Spotkanie ze znajomymi sprawi, że spojrzymy na swoje problemy z dystansu i zaczniemy cieszyć się codziennością. Konieczne jest także zadbanie o swoje zdrowie. Pamiętajmy o wysypianiu się, zdrowej diecie i aktywności fizycznej.