Jabłka – ile mają kalorii i co należy o nich wiedzieć?

jablka kalorie

Nie brakuje takich osób, które bardzo skrupulatnie przygotowują się do tego, aby obliczyć swoje codzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Potem tylko opracowują listę produktów, dań, jakie mogą spożywać, aby w ciągu dnia tej kaloryczności w żaden sposób nie przekroczyć. Jeżeli ktoś faktycznie jest taką wiedzę w stanie opanować i sprawia mu to przyjemność, to dlaczego nie. Oni to będą w stanie odpowiedzieć na pytanie, ile kalorii mają jabłka i czy ich spożywanie jest dobre.

Ile kalorii mają jabłka?

Tak naprawdę udzielenie odpowiedzi na to pytanie może sprawić problem, bo nigdy nie znajdzie się tak naprawdę takich samych jabłek. Zdecydowanie różnią się one od siebie. To dlatego dla tych smacznych owoców przyjmuje się wartości szacunkowe. W 100 g jabłka znajduje się jedynie 50 kcal. Średnie jabłko ważny ok. 180 g, więc jest to jedynie 90 kcal. Mało? Oczywiście, że tak. W szczególności, jeżeli porówna się kaloryczność czekolady o tej samej wadze. Jabłka wyjdą zdecydowanie na korzyść.

W 100 jabłkach znaleźć można:

 • białka 0,4 g;
 • tłuszcz 0,4 g;
 • węglowodany 10,1 g;
 • błonnik 2,0 g.

Energia z jabłek wynosi 4%, energia z tłuszczów to 8%, energia z węglowodanów to 89%. Jak więc widać, sytuacja z jabłkami aż tak źle się nie przedstawia.

Jak długo należy spalać kalorie z jabłka?

Każdy wie, że owoce są zdrowie i należy spożywać je w dużych ilościach. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że ze względu na zawartość cukrów prostych, owoce powinno spożywać się do określonej godziny. Chodzi bowiem o to, aby dać sobie czas do końca dnia na to, aby spalić cukry proste jakie w związku z tym zostały spożyte. Tak więc zgodnie z wieloma zaleceniami, jabłka powinno spożywać się maksymalnie do godziny 16 lub 17, aby mieć te cztery godziny na spalenie cukrów prostych.

Skoro już o spalaniu kalorii mowa, to jak dużo czasu potrzeba, aby móc spalić kalorie, jakie zostały wchłonięte razem z jabłkiem? Sytuacja przedstawia się w następujący sposób:

 • jazda na rowerze – niecałe dziesięć minut;
 • szybki taniec lub trucht – około kwadransa;
 • spacer – niecałe dwadzieścia minut;
 • prasowanie – nieco ponad dwadzieścia minut;
 • prowadzenie samochodu – niecałe trzydzieści minut.

Jak więc widać, sytuacja nie przedstawia się tak źle, więc spożyte kalorie razem z jabłkiem będzie można szybko spalić. Wyżej wymienione przykłady przedstawione są dla człowieka, który waży ok. 70 kg.

Czy warto jeść jabłka?

Co do tego chyba nikt nie ma żadnych wątpliwości. Chociażby z tego względu, że owoce zaraz obok warzyw, znajdują się u podstaw piramidy żywienia. Ważne jest jednak to, że ma się do czynienia z owocami, które mają ogromną ilość wartości odżywczych, jakie są ważne dla człowieka. O czym jest dokładnie mowa?

Jeżeli chodzi o wartości odżywcze, to na tej liście można znaleźć:

 • witaminę C,
 • witaminy z grupy B,
 • beta karoten,
 • witaminę E,
 • fosfor,
 • siarkę, wapń,
 • magnez i żelazo.

Nie można również zapomnieć o tym, że to także ogromne ilości błonnika pokarmowego, który w sposób pozytywny wpływa na metabolizm i przemianę u człowieka. Jeżeli ktoś chciałby sprawić, aby na żołądku nic mu nie zalegało, to jak najbardziej powinien spożywać jabłka. Tylko też nie ma co przesadzać z ich ilością każdego dnia.

Jak należy spożywać jabłka?

To pytanie to tak naprawdę temat rzeka, bo można je spożywać na różne sposoby. Najlepiej, jeżeli ma się do czynienia z formą surową. Wcześniej należy tylko jabłko umyć i już można je jeść. Jednak małe dzieci mogą mieć z tym problem (w szczególności, jeżeli zębów jeszcze nie mają). Dlatego w ich przypadku może sprawdzić się własnoręcznie przygotowany mus z jabłek, który maluchy chętnie zajadają jako jeden z pierwszych, stałych posiłków w życiu. Z jabłek można przygotować także bardzo dobry sok, więc jak widać – jest całkiem spora ilość takich propozycji, jakie każdy może wykorzystać. Niekwestionowanym deserem jest na pewno szarlotka, która przygotowywana jest na bazie jabłek. Jest niewielkie grono osób, które jest w stanie oprzeć się temu deserowi – w szczególności, jeżeli podawana jest z lodami.