Jak skutecznie zmniejszyć podrażnienia skórne?

Podrażnienia skóry mogą powstać z różnych przyczyn. Niekiedy dotyczą poważniejszych schorzeń, a innym razem wiążą się z nieodpowiednią pielęgnacją lub działaniem czynników zewnętrznych. Najważniejsze jest to, aby w razie problemów działać jak najszybciej, stosując kosmetyki łagodzące podrażnienia. Co może nam się przydać? Jak zwalczyć podrażnienia i zaczerwienienia skóry?

Podrażnienia od słońca

Bardzo często walczymy z podrażnieniami skóry od słońca, które wynikają z uszkodzenia skóry przez promienie ultrafioletowe. Dotyczy to zazwyczaj osób nie stosujących ochrony UV. Jak złagodzić podrażnienia skóry? W tej sytuacji trzeba przede wszystkim:

  • Schłodzić zaczerwienione miejsce za pomocą kompresu
  • Zaaplikować produkt leczniczy
  • Chronić poparzone miejsce od słońca

Zazwyczaj wybieramy żele chłodzące z aloesem lub pantenol w piance, wykazujący łagodzące działanie. Konieczna jest rezygnacja z tłustych maści i kremów, które mogą wzmagać podrażnienia.

Alergia na kosmetyki

Inną przyczyną podrażnień skóry jest także alergia kontaktowa, która pojawia się po kontakcie naskórka przykładowo ze składnikiem kosmetyku. Niektóre substancje znajdujące się w kremach, perfumach i żelach wykazują dosyć duży potencjał uczulający. Wybierając kosmetyki pielęgnacyjne, warto unikać sztucznych związków, barwników i konserwantów.

Objawami alergii są tutaj zaczerwienienie, pieczenie i swędzenie skóry. Co zrobić w przypadku alergii na kosmetyki? Powinniśmy jak najszybciej zmyć produkt ze skóry za pomocą tłustej substancji i łagodnego żelu. Konieczne jest użycie jednorazowego ręcznika i delikatne przykładanie go w celu odsączenia wody. Mile widziany jest powrót do sprawdzonych, łagodnych kosmetyków, które są wolne od silnych zapachów i konserwantów. Dzięki temu uzyskamy pewność, że nie dojdzie do ponownej alergii kontaktowej.

Regeneracja skóry

Podrażniona skóra powinna być odpowiednio pielęgnowana. Co ciekawe, niekiedy obserwujemy zmiany skórne po zastosowaniu silnych substancji typu retinol lub kwasy. Mogą one występować w różnych stężeniach i pod różnymi postaciami, dlatego proces doboru jest kwestią indywidualną. Konsultacja ze specjalistą pozwoli nam zadbać o bezpieczeństwo i skuteczne stosowanie kosmetyków.

Nie bez znaczenia jest to, że podrażniona cera po kontakcie z kwasami bywa zupełnie normalna. Zwróćmy jednak uwagę na to, jak wygląda zaczerwienienie i czy się rozwija. Jeśli chodzi do delikatnego złuszczania się skóry, wtedy można z powodzeniem stosować kosmetyk przez kolejne dni. Niepokój wzbudzają z kolei intensywne objawy typu pieczenie, ból i mocne zaczerwienienie. Co zrobić w takiej sytuacji? Powinniśmy zmyć kosmetyk i sięgnąć po środki łagodzące. Na oczyszczoną cerę warto nałożyć kosmetyk z substancjami regenerującymi i odbudowującymi (ceramidy, peptydy, trehaloza). Starajmy się nie drażnić skóry i jej nie pocierać.

Odpowiednie dobranie kosmetyków pielęgnacyjnych ma wpływ na kondycję i stan naszej skóry. Konieczne jest stosowanie sprawdzonych i skutecznych produktów, które są proponowane przez topowe marki kosmetyczne.