Czy można pić piwo na diecie?

piwo na diecie - kalorie

Picie alkoholu, w tym również piwa jest nierekomendowane przez osoby specjalizujące się w obszarze zdrowego trybu życia. I choć nadużywanie trunków może być niebezpieczne, to jednak każdy z nas od czasu do czasu w gorący, letni dzień pozwoli sobie na wypicie jednego kufla piwa. Czy piwo jednak nie wpływa także negatywnie na naszą dietę? Ile piwo ma kalorii? Czy każde piwo ma taką samą wartość kaloryczną? Przekonajmy się.

Ile kalorii ma piwo?

Codzienne liczenie kalorii to jeden ze sposobów na to, by pilnować optymalnej masy ciała. Nie dziwi więc, że wiele osób, starających się zrzucić nieco kilogramów sprawdza wartość kaloryczną każdego posiłku i napoju – w tym również piwa. Z pewnością niejeden z nas na diecie odmówił sobie wypicia butelki piwa w restauracji lub przy grillu w obawie przed przekroczeniem założonej liczby kalorii. Na szczęście wypicie piwa w umiarkowanych ilościach nie wpłynie na wzrost wagi – istnieje wiele innych, znacznie ważniejszych czynników, takich jak ruch w ciągu dnia.

Wciąż jednak z pewnością interesuje nas informacja o kaloryczności piwa. W tym przypadku nie mamy jednej, stałej odpowiedzi. Dużo zależy od typu piwa. Możemy jednak z grubsza przyjąć, że pół litra jasnego piwa to około 245 kalorii. W przypadku ciemnego piwa kaloryczność jest nieco wyższa – pół litra to już około 340 kcal.

Od czego zależy kaloryczność piwa?

Jakim cudem piwo w ogóle zawiera jakieś kalorie, jeśli nie ma w nim tłuszczów i cukru? Wiele osób przeświadczonych o znikomej wartości kalorycznej, pozwala sobie na wypicie o kilku piw za dużo, będąc pewnym, że nie wpłynie to na ich wagę. Jeśli jednak podczas miłego wieczoru z przyjaciółmi wypijemy aż 4 piwa, mimochodem przyjmiemy aż 1000 kalorii, nie mówiąc już o przekąskach, które do piwa pasują znakomicie.

Piwo, jak dobrze wiemy, zawiera słód, chmiel i drożdże. Każdy z tych składników stanowi fundament jakościowego trunku i każdy z nich zawiera kalorie. Za największego winowajcę kaloryczności piwa możemy uznać słód odpowiadające za smak i barwę piwa. W słodzie znajdują się duże ilości cukrów, które w drodze fermentacji przerabiają wykorzystane drożdże na alkohol.

Jakie piwo na diecie?

A zatem ciepły wieczór, miłe spotkanie z przyjaciółmi przy grillu – jakie piwo wybrać, żeby z jednej strony świetnie się bawić, a z drugiej nie przesadzić z liczbą przyjmowanych kalorii? Jeśli bardzo zależy nam na restrykcyjnym utrzymaniu diety, skupmy się na piwach jasnych, a w szczególności tych oznaczonych jako „light”. Na rynku możemy znaleźć coraz więcej alternatywnych wersji ulubionych marek piw w wersji nieco odchudzonej – zarówno o procenty, jak i kalorie. Takie piwo to idealne rozwiązanie, gdyż w jednej butelce 0.33 litra znajdziemy tam niewiele ponad 100 kalorii. Wcześniej wspomniane piwa jasne w tradycyjnej, półlitrowej butelce to 245 kcal, co wydaje liczbą do przyjęcia. Jeśli natomiast liczenie kalorii to nie nasza bajka, a zachwyca nas kawowy smak i aromat ciemnych piw, z powodzeniem możemy sięgnąć po butelkę takiego trunku, liczącą około 340 kalorii. Warto wspomnieć także o bardzo popularnych latem piwach smakowych. Te ze względu na dodatek w postaci soków owocowych, a nawet cukrów mogą mieć nieco wyższą kaloryczność. Przeciętny radler to około 370 kcal w półlitrowej butelce.