Zazwyczaj w okolicy pierwszych wiosennych miesięcy dostrzegamy, że nasza sylwetka odrobinę się zmieniła przez zimę. W oczach panika, jak uratować sytuację, zanim rozpocznie się sezon bikini? Waga patrzy na nas bezlitośnie, a cyfry, które tam widzimy, chcą nas zmusić do działania. Ale od czego zacząć?
Dlaczego właśnie brzuch?
Dość często punktem newralgicznym w sylwetce zarówno mężczyzn jak i kobiet staje się brzuch. Po nim dość szybko niestety widać skutki naszych działań, lub ich braku.Otyłość w obszarze brzucha nie dotyczy tylko naszego wyglądu, jest także bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia.
U kobiet wygląd brzucha zależy od:
- fazy cyklu menstruacyjnego, przed miesiączką brzuch często bywa wzdęty, zbierająca się w organizmie woda powoduje opuchnięcie,
- jakości spożywanego pożywienia, jeśli jedzenie jest przetworzone i niezdrowe jesteśmy narażeni na dolegliwości jelitowo — żołądkowe, których skutkiem bywa wydęty brzuch. Przy spożywaniu nadmiernej ilości węglowodanów możemy doprowadzić do otłuszczenia narządów wewnętrznym a tym samym tak zwanego brzucha glukozowego,
- przebytych ciąż, brzuch nie zawsze wraca do wyglądu sprzed ciąży,
- problemów z tarczycą, które mogą powodować znaczne uwypuklenie brzucha,
- innych problemów i chorób, które mogą mieć wpływ na wygląd brzucha na przykład choroby jelit czy nowotwory.
U mężczyzn na wygląd brzucha ma wpływ:
- dieta, która może spowodować chwilowe wzdęcie brzucha, lub przy długotrwałym niezdrowym stylu życia prowadzi do tak zwanego brzucha piwnego, który powstaje nie tylko na skutek spożywania dużej ilości alkoholu, ale także na skutek spożywania jedzenia kiepskiej jakości, jedzenia fast food
- istnienie chorób i zaburzeń w obrębie organizmu.
W przypadku zarówno pań jak i panów brak ruchu i siedzący tryb życia zawsze będą wpływać niekorzystnie na wygląd brzucha. Do tego dodać należy stres, który powoduje wiele zmian w organizmie, także w jelitach i żołądku co przekłada się na wygląd brzucha.
Ćwiczenia na płaski brzuch — podane trochę inaczej
Jeśli wygląd naszego brzucha zmienił się dość mocno w krótkim czasie, warto wybrać się na badania w celu ustalenia przyczyn takiego stanu rzeczy. Dopiero w momencie kiedy wykluczymy różnego rodzaju choroby, możemy bezpiecznie przystąpić do działania. Jeśli przyczyną wyglądu naszego brzucha jest nadwaga, możemy rozpocząć zmiany od zaraz. Rozwiązaniem jest gruntowna zmiana stylu życia. Trzeba przyjrzeć się swoim dotychczasowym nawykom i zastąpić je takimi, które nam pomogą.
Ćwiczenia na płaski brzuch to nie tylko godziny na macie.
Warto zacząć od wprowadzenia zróżnicowanych i zbilansowanych posiłków, unikać fast foodów, alkoholu, słodyczy. Ważnym aspektem, na który nie zawsze zwraca się uwagę w kontekście wyglądu brzucha, jest picie wody. Jeśli nasz organizm nie jest odpowiednio nawodniony nie radzi sobie z treścią pokarmową zalegającą w brzuchu tak dobrze jak mógłby sobie radzić. Stąd efekty w postaci wzdętego brzucha. Kolejna dość istotna sprawa to spożywanie posiłków powoli. Wtedy nie łykamy tak dużej ilości powietrza, przez co nie gromadzimy go w naszym brzuchu. Dobrze rozdrobniony pokarm jest też trawiony szybciej. Warto także zadbać o odpowiednią podaż błonnika w diecie, który mocno usprawnia trawienie. Wprowadzenie tych kwestii w życie to już nasze pierwsze ćwiczenia na płaski brzuch.
Jakie ćwiczenia na płaski brzuch?
Jeśli już wprowadziliśmy wszystkie powyższe kwestie w życie, kolejny krok to rozpoczęcie ćwiczeń. Aktywność fizyczna jest nam potrzebna na co dzień do zachowania dobrej formy. Jednak jeśli chcemy szczególnie popracować nad brzuchem, należy skupić się na dodatkowych ćwiczeniach na tę partię ciała.
Jeśli ćwiczymy na siłowni, warto skonsultować się z trenerem i ustawić ćwiczenia indywidualnie, tak aby przyniosły jak najwięcej korzyści. Natomiast jeśli ćwiczymy w zaciszu domowym, warto skorzystać z różnego rodzaju darmowych programów dostępnych w internecie. Ważne, aby ćwiczenia wykonywać, dokładnie tak jak jest podane w instruktażu. Zła technika może sprowadzić na nas kontuzję.
Typy ćwiczeń
Treningi na płaski brzuch najczęściej opierają się na kilku podstawowych ćwiczeniach, które są modyfikowane i układane w programy.
Występują tam:
- plank, czyli klasyczna deska,
- brzuszki,
- wykroki,
- skłony,
- skośne spięcia brzucha
- pajacyki.
Nie można także zapomnieć o rozgrzewce. To musi być stały element naszego treningu. Podobnie jak rozciąganie po skończonych ćwiczeniach.
Jak sprawić, żeby ćwiczenia były skuteczne?
Trzeba pamiętać, jednak że niezależnie od tego, jaki program wybierzemy, najważniejsza jest SYSTEMATYCZNOŚĆ. Bez tego niestety nie uda nam się zbudować brzucha z naszych marzeń. Wszystkie czynniki, o których była mowa powyżej, są tak samo istotne w poprawie wyglądu naszego brzucha. Tylko rzetelna, uczciwa i regularna praca da nam efekt. Sumując więc, przygotowanie do sezonu bikini nie powinno napawać nas paniką na wiosnę. Dbanie o formę, sylwetkę a w tym i brzuch powinno być elementem naszego stylu życia i wyrazem dbania o siebie i swoje zdrowie. Wtedy żaden sezon bikini nie wywoła u nas obaw.