Czy dieta 1000 kalorii jest bezpieczna?

dieta 1000 kalorii

Z uwagi na to, iż lato i wakacje zbliżają się wielkimi krokami, coraz więcej osób decyduje się na stosowanie niskokalorycznych diet. Wiele Pań nie czuje się dobrze w swoim ciele, przez co postanawiają one szybko i skutecznie schudnąć. Jednak czy dieta 1000 kalorii jest odpowiednia? Ile jeść, aby schudnąć? Czy schudnięcie w tak krótkim czasie jest możliwe?

Dlaczego dieta 1000 kalorii może być niebezpieczna?

Zapotrzebowanie kaloryczne przeciętnej dorosłej kobiety wynosi około 2000 kalorii. Wówczas oznacza to, że chcąc zredukować zbędne kilogramy tkanki tłuszczowej, powinniśmy wejść w deficyt kaloryczny nie większy niż 600-700 kalorii (w przypadku osób mało aktywnych fizycznie). Niestety 1000 kalorii to bardzo mała ilość pożywienia, która nie będzie w stanie dostarczyć nam odpowiedniej ilości energii w ciągu dnia. Kobiety błędnie myślą, iż dzięki tego typu diecie uda się im szybko zrzucić kilogramy. Faktem jest, że uda nam się tego dokonać, jednak skutki uboczne będą bardzo bolesne. Długotrwałe stosowanie diet o niskiej kaloryczności może prowadzić do wielu uszczerbków na zdrowiu, takich jak:

  • Wypadanie włosów
  • Osłabienie organizmu
  • Zaniki lub bardzo nieregularne miesiączki
  • Złe samopoczucie
  • Problemy z koncentracją
  • Napady głodu
  • Ciągłe zmęczenie
  • Omdlenia.

Tysiąc kalorii to zapotrzebowanie małego dziecka, więc dorosła kobieta bądź nastolatka nie będzie w stanie normalnie funkcjonować podczas spożywania tak znikomych ilości pożywienia. Mówiąc wprost, rozpoczynając taką dietę, nie trudno o zaburzenia odżywiania, dlatego nie jest to dobre rozwiązanie.

Dieta 1000 kalorii, a zdrowie psychiczne

Bardzo nisko kaloryczne diety zaliczane są do głodówek. Na początku naszej przygody z odchudzaniem, możemy czuć się świetnie, gdyż efekty uboczne zauważymy dopiero z upływem czasu. Często osoby, które osiągną wyznaczony przez siebie cel, nie potrafią zrezygnować z diety i dalej prowadzą szkodliwy tryb życia. Niewystarczające ilości kalorii oraz ograniczanie wszelkiego rodzaju słodyczy, przekąsek itp. może prowadzić do napadów głodu, po których towarzyszyć nam będą ogromne wyzuty sumienia. Jak wiadomo, każdy z nas jest inny i posiada inny próg wytrzymałości psychicznej, jednak niezależnie od wieku czy też płci każdy, kto stosuje rygorystyczne diety, naraża swoje zdrowie psychiczne.

Jak dobrać odpowiednią dietę?

W celu dobrania odpowiednio zbilansowanej, zdrowej diety, warto skontaktować się z dietetykiem. Jeżeli zależy nam na samodzielnym dobraniu kaloryczności, możemy również skorzystać z tzw. Kalkulatorów zapotrzebowania kalorycznego. Należy jednak pamiętać, że nie powinniśmy specjalnie zaniżać poziomu aktywności fizycznej, ponieważ wynik nie będzie prawidłowy! W razie wystąpienia złego samopoczucia lub innych nieprzyjemności warto przerwać dietę i udać się do specjalisty. Oprócz tego musimy mieć na uwadze fakt, iż nastoletni organizm wciąż się rozwija, dlatego też będzie on potrzebował większej ilości kalorii niż w przypadku osoby dorosłej. Istnieje wiele skutecznych, bezpiecznych diet, więc każdy powiem znaleźć coś dla siebie!