Woda z cytryną – dla zdrowia i urody

woda z cytryną

Woda z cytryną  – szklaneczka na zdrowie i urodę

W ostatnich latach bardzo dużą popularność zyskała woda z cytryną, pomimo iż jest to banalnie prosty napój, pije się go w różnorakich celach i na rozmaite sposoby. Na gorąco, ciepło, zimno, z lodem, z miętą, imbirem, czy z czym jeszcze komu przyjdzie do głowy.

Woda z cytryną a odchudzanie – jak pomaga w redukcji wagi?

Coraz więcej osób zaraz po przebudzeniu sięga po szklankę letniej wody z cytryną. Pytacie, czemu to ma służyć? Otóż połączenie takie zawiera bardzo mało kalorii, jednocześnie pobudza przemianę materii, dzięki czemu organizm szybciej spala tłuszcz. Poza tym wypicie jej na czczo może pomóc w utrzymaniu uczucia sytości, co z kolei poprowadzi do zmniejszenia apetytu i mniejszej ilości spożywanego posiłku. Zwolennicy polecają jej picie przynajmniej 30 minut przed posiłkiem i już po dwóch tygodniach widzą rezultaty. Oczywiście należy pamiętać, że nie jest to żaden „cudowny eliksir” odchudzający i aby osiągnąć efekt należy zadbać o zdrową dietę i regularną aktywność fizyczną.

Prozdrowotne właściwości wody z cytryną

Najlepszy sposób na utrzymanie nawodnienia organizmu

Niewątpliwie bardzo ważnym aspektem jest zwiększenie nawodnienia organizmu. Dorosła przeciętna kobieta powinna dziennie wypić ok 2 litrów wody, a mężczyzna ok 2,5 litra. Jednak niestety bardzo mało ludzi bierze sobie te zalecenia do serca, zastępują wodę czym tylko mogą, tłumacząc często, że nie lubią samej wody. Wybierają kawę, herbatę, napoje słodzone, gazowane, piwo – do niczego dobrego nie prowadzi takie „nawadnianie”. Wystarczy wrzucić do wody plaster cytryny (oczywiście należy pamiętać, aby wcześniej ją dokładnie umyć i wyszorować), aby uzyskać przyjemny orzeźwiający napój, można także dodać parę listów mięty.

Odkryj korzyści z picia wody z cytryną

Witamina C, zawarta w soku z cytryny jest od lat znana ze swoich właściwości wzmacniających odporność organizmu. Dodatkowo działa wspomagająco w walce z infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi. Jest także skutecznym sposobem na oczyszczanie z toksyn, ponieważ sok z cytryny jest naturalnie moczopędny i pomaga w usuwaniu szkodliwych substancji z organizmu

Ponadto trzeba zwrócić uwagę na jej właściwości alkaizujące – choć w smaku jest kwaśna, to po spożyciu jest dla organizmu ludzkiego alkaizująca, co oznacza, że poprzez regulację pH, pomaga w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej. Wiele produktów, spożywczych i styl życia, np. dieta bogata w mięso, kawa, alkohol, czy stres może prowadzić do zakwaszenia organizmu, co z kolei może powodować różne problemy zdrowotne.

Woda z cytryną a układ trawienny – jak poprawić jego funkcjonowanie?

Wcześniej była już mowa o utracie wagi i poprawie trawienia, jednak przybliżmy trochę ten aspekt. Cytryny zawierają pektynę, błonnik, który pomaga kontrolować apetyt, a także kwas cytrynowy, który pomaga w trawieniu pokarmów. Woda z cytryną może wspomóc stymulowanie produkcji żółci, która jest potrzebna do trawienia tłuszczów, co z kolei przyczyni się do lepszego wchłaniania składników odżywczych.

Oczywiście, jak ze wszystkim trzeba zachować umiar, ponieważ spożywana w dużych ilościach może powodować zgagę.

Nie sposób wspomnieć także o wspomaganiu regulacji poziomu cukru we krwi, co jest szczególnie ważne dla osób z cukrzycą, czy predyspozycjami do niej.

Odkryj jak woda z cytryną wpływa na wygląd Twojej skóry

Cytryna jest źródłem witaminy C, która jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Witamina C pomaga w produkcji kolagenu, co wpływa na poprawę jędrności i elastyczności skóry oraz wpływa na zdrowy stan włosów. Działa także, jako antyoksydant, chroniąc organizm przed szkodliwymi wolnymi rodnikami i opóźnia procesy starzenia. Natomiast właściwości oczyszczające z toksyn pomagają w zwalczaniu stanów zapalnych i trądziku oraz w poprawie ogólnego stanu skóry.

Czy woda z cytryną może zaszkodzić zębom? Wskazówki dla osób dbających o higienę jamy ustnej

Watro jednak pamiętać, że woda z cytryną może niekorzystnie wpłynąć na szkliwo zębów, dlatego po wypiciu warto wypłukać usta wodą lub poczekać kilka minut przed szczotkowaniem zębów.

Proste rozwiązanie dla utrzymania zdrowia i witalności

Podsumowując, szklanka wody ze świeżo wkrojonym plastrem cytryny jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie i poprawić samopoczucie. Jednak należy pamiętać, aby nigdy nie popijać nią lekarstw, ponieważ cytrusy wchodzą w interakcję z niektórymi lekami, szczególnie stosowanych w leczeniu nadciśnienia, choroby niedokrwiennej serca oraz zaburzeń lipidowych.