Początki ciąży, czyli początek nowej przygody

początki ciąży

Ciąża – całe dziewięć miesięcy, które przygotowują kobietę i mężczyznę na to, że w ich życiu pojawi się nowy człowiek. Malutki, zdany na nich całkowicie. Szacuje się, że aż 40% ciąż, jakie mają miejsce w Polsce, można zaklasyfikować do grona nieplanowanych. Nic to jednak tak naprawdę nie oznacza. Każda kobieta i każdy mężczyzna, jak tylko dowie się o zaistniałym fakcie, ma 40 tygodni na to, aby przygotować się do nadchodzących zmian.

Początki ciąży – wielki fenomen!

Jak kobiety reagują na wieść o ciąży? W różny sposób. Najczęściej jednak ma się do czynienia z nagłym wybuchem euforii, jaka objawia się w różnoraki sposób. Skakanie pod sufit, przytulanie najbliższych osób (jeżeli tylko znajdują się pod ręką), wielki taniec radości i…płacz. Tak, nawet i on się pojawi. Jednak chodzi tu o radosny płacz, ponieważ wiele kobiet nie może uwierzyć w to, że w końcu się udało! Tak, bowiem wiele par stara się przez wiele lat o to. Jednak wiele ich starań kończy się fiaskiem. W końcu jednak pojawiają się dwie upragnione kreseczki na teście ciążowym, jakie są zwiastunem radosnej nowiny. Udało się! Oto piękne początki ciąży.

Początki ciąży – o czym należy pamiętać?

Co prawda wiele kobiet najchętniej obdzwoniłoby wszystkie przyjaciółki, najbliższą rodzinę i kogo się tylko da, to powinna się wstrzymać. Aż do momentu wizyty u lekarza prowadzącego. Dlaczego? No cóż, nie ma co ukrywać, ale testy ciążowe są zawodne. Potrafią pokazać kobiecie ciąże nawet wtedy, kiedy ona w niej nie jest! Jest wiele takich przypadków, jakie spowodowane są buzującymi hormonami w organizmie kobiety. To one mogą być odpowiedzialne za to, że test ciążowy „skłamał”. Owszem, można powiedzieć tatusiowi, jednak z innymi osobami lepiej się wstrzymać. To tak na wypadek ewentualnego zawodu. Jak to się mówi – lepiej oficjalnie nie zapeszać.

Jeżeli test wyszedł pozytywny, pierwsze co należy zrobić, to umówić się na wizytę do ginekologa. Jeżeli i on potwierdzi, że ciąża faktycznie jest, można tą radosną nowiną podzielić się z całą resztą świata. Skoro już mowa o wizycie u ginekologa, to należy się jeszcze do niej odnieść na chwilę. Podczas rejestrowania, należy wspomnieć, że chodzi o podejrzenie ciąży. Aby nie musiało się okazać, że kobieta będzie musiała długo oczekiwać na wizytę. Im szybciej kobieta trafi pod opiekę ginekologa, tym lepiej dla niej i dla dziecka.

Pierwsza wizyta u ginekologa – czego można się spodziewać?

Badań, jakie mają na celu potwierdzenia ciąży. W przypadku pozytywnej odpowiedzi, można spodziewać się tego, że ciężarna otrzyma specjalną książeczkę, którą będzie musiała mieć ze sobą podczas każdej wizyty u ginekologa. Aż do samego rozwiązania. To właśnie tam będą notowane wszystkie spostrzeżenia odnoszące się do tego, jak dziecko się rozwija (m.in. jego wymiary). Uwaga! Tą książeczkę oraz inne dokumenty, jakie już na końcu samej ciąży zostaną wręczone przez lekarza, należy mieć ze sobą w dniu porodu, w torbie od szpitala.

Na pierwszej wizycie należy spodziewać się także tego, że zostaną wystawione skierowania do laboratorium na morfologię, żelazo, mocz, itd. Warto poczytać o tym, jakie badania będzie musiała regularnie wykonywać ciężarna. Może nie każdy lubi być kłutym, ale należy pamiętać, że chodzi tu o dobro dziecka.

Jakie są początki ciąży?

Tak naprawdę nie da się odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko tak naprawdę uzależnione od organizmu kobiety. Są takie panie, które są pełne energii i tak naprawdę nic im nie dolega. Wciąż są aktywne i nie ma dla nich żadnych ograniczeń. Nie brakuje jednak takich kobiet, które te kilka pierwszych tygodni nie wspominają dobrze. Wszystko przez ciągłe nudności i inne przykre dolegliwości, jakie mogą pojawić się właśnie w tym okresie. Takie, które są w stanie sprawić, że kobieta będzie wykluczona z normalnego życia, nie opuszczając praktycznie swojego domu. No bo jak tu wyjść, kiedy zaraz trzeba będzie oddać zawartość swojego żołądka do czeluści toalety?

Są też takie kobiety, jakie od początku ciąży zaliczane są do grona wysokiego ryzyka. Zgodnie z zaleceniem lekarza, mogą tylko „leżeć plackiem”. Tak, nie zawsze donoszenie ciąży jest tak łatwe, jak to myśli wiele osób. Doskonale coś na ten temat do powiedzenia mają kobiety, jakie kilka lub nawet kilkanaście razy (!!!) wcześniej poroniły. W ich wypadku ryzyko utraty ciąży jest dużo, więc takie „leżenie plackiem” może być dla nich gwarancją finalnego sukcesu.

Dużo naprawdę uzależnione jest od predyspozycji kobiety, jej organizmu. Nie oznacza to jednak tego, że należy się poddać. Jak najbardziej można próbować. Wręcz trzeba. Przecież dzieci to prawdziwa radość na całe życie. Należy jednak regularnie badać swój stan – od samego początku ciąży. Zawsze warto słuchać się zaleceń lekarza. Nie trzeba od pierwszych tygodni życia kupować maluszkowi ubranek i pozostałej części wyprawki. Tego typu przyjemności warto pozostawić sobie na ostatnie trzy miesiące. W wir szalonych zakupów można rzucić się od około szóstego miesiąca życia, kiedy donoszenie ciąży jest bardziej pewne.