Swędzenie odbytu dotyka coraz więcej osób w różnym wieku. Pomimo tego, że jest to temat tabu, uważany za jedne z najbardziej wstydliwych, lekarze specjaliści alarmują, że to jedna z najczęściej zgłaszanych dolegliwości, z którymi do profesjonalnych gabinetów lekarskich zgłaszają się pacjenci. Jakie są przyczyny swędzącego odbytu? Jak sobie z tym radzić? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Ciekawi? Zaczynamy!
Czym jest swędzenie odbytu?
Swędzenie odbytu polega na podrażnieniu, nieprzyjemnym uczuciu pieczenia oraz swędzenia, która wywołuje niepohamowaną potrzebę drapania w celu zmniejszenia dolegliwości. Niestety drapanie okolic odbytu, oprócz chwilowej ulgi, może jednak doprowadzić do uszkodzenia tkanek, a w konsekwencji pojawiania się stanu zapalnego, co znacznie wydłuży cały proces leczenia. Co ważne, wystąpienie stanu zapalnego dodatkowo nasili dolegliwości.
Swędzenie odbytu i jego przyczyny
Patogeneza świądu odbytu do wiele, złożonych przypadków, w których udział biorą m.in.:
- bradykinina,
- histamina,
- kalikreina,
Ich spotęgowana ilość, nagromadzenie, znacznie utrudnia leczenie. Do jednych z najpowszechniej występujących przyczyn swędzenia odbytu zaliczyć należy miejscowe podrażnienia. Najczęściej wynika z nadmiernej wilgotności. W związku z tym swędzenie odbytu najczęściej pojawia się w upalne pory roku, kiedy nasze ciało nadmienie się poci. Przyczyny swędzenia odbytu to także:
- hemoroidy,
- przetoki,
- problemy z wypróżnieniem (zatwardzenie bądź biegunka)
To dolegliwość, które także sprzyjają wystąpieniu swędzenia okolic odbytu. Co więcej, swędzenie odbytu często spowodowane jest zakażeniem grzybiczym. Wilgotne środowisko to idealne podłoże dla rozwoju infekcji. Najczęściej dotyka osoby z:
- otyłością,
- cukrzycą,
- zaburzeniem odporności,
- osoby w podeszłym wieku,
- osoby stosujące antykoncepcję hormonalną.
Ostatnią z często występujących przyczyn jest zakażenie pasożytami- owsikiem ludzkim. Najczęściej ma to miejsce wśród najmłodszych pacjentów.
Konieczne badania podczas swędzenia odbytu
Swędzenie odbytu spotyka dzieci, osoby dorosłe, jak również seniorów. W pierwszej kolejności, w celu podstawienia trafnej diagnozy i wprowadzeniu skutecznego leczenia wykonuję się badanie kału. Pozwala to na zbadanie występowania pasożytów czy innych dojrzałych form bakterii, czy grzybów. Konieczne jest także wykonanie dokładność badania krwi, które pomoże nam określić stan zapalany w organizmie, jak również wyeliminowanie przyczyn świądu, które mogą być spowodowane bujnym życiem seksualnym. Świąd może być spowodowany np. przez kiłę czy opryszczkę. Badanie krwi pomaga także wyeliminować inne przyczyny swędzenia odbytu, takie jak np. cukrzyca, nadczynność tarczycy, niedokrwistość z niedoboru żelaza i wiele innych.
Dodatkowo lekarz specjalista dokonuje badania organoleptycznie, oceniając występowanie stanu zapalnego, podrażnień i innych zmian skórnych czy dolegliwości, takich jak np. łuszczyca czy hemoroidy.
Codzienna pielęgnacja a swędzenie odbytu
Podczas swędzenia odbytu należy zadbać o jego codzienną, właściwą pielęgnację, zwłaszcza po wypróżnieniu. Wycieranie suchym papierem toaletowym może zwiększyć podrażnienie. W związku z tym rekomenduje się używanie nawilżanego papieru toaletowego, który bez trudu uda nam się odnaleźć na dziale dziecięcym każdego sklepu. Mogą to być także chusteczki nawilżające do skóry wrażliwej, które często produkowane są dla niemowląt i dzieci. Co więcej, w najbardziej upalne dni należy zadbać o właściwe pH okolic odbytu. W fazie występowania nadmiernej potliwość należy kilka bądź nawet kilkanaście razy dziennie przemywać okolice odbytu przy użyciu naparu z rumianku, co doskonale złagodzi podrażnienie, jak również będzie doskonałym środkiem profilaktycznym, który będzie chronił przed występowaniem podrażnień i świądu.
Swędzenie odbytu a dieta
Swędzenie odbytu wiąże się także z koniecznością wyeliminowania pewnych pokarmów z diety. Chcąc złagodzić podrażnienia, należy znacznie ograniczyć, bądź całkowicie wyeliminować:
- ostre przyprawy,
- ostre potrawy,
- kofeinę,
- alkohol.
Im szybciej podejmiemy leczenie, tym skuteczniej uda nam się pozbyć uporczywych dolegliwości związanych ze swędzeniem. Postaw na właściwą diagnostykę i leczenie farmakologiczne, a w mgnieniu oka odzyskasz całkowitą radość życia.