Z czym się kojarzy pięta Achillesa?

pięta achillesa

Pierwsze skojarzenie tego związku frazeologicznego to mitologia. To tam słynny bohaterski, nieśmiertelny Achilles miał jeden swój słaby punkt, którym była właśnie pięta. To ona była tym miejscem, które ugodzone strzałą w czasie wojny trojańskiej, spowodowało śmierć bohatera.
Dało to początek określenia czegoś co jest słabe. Mówiąc, że jest coś ”naszą piętą Achillesową”, to znaczy, że dana sytuacja lub rzecz sprawia trudność, ciężko dać sobie z nią radę.

Pięta Achillesa jako uraz ortopedyczny

Ścięgno Achillesa jest bardzo ważnym ścięgnem u człowieka. Jest trwałą strukturą, zbudowaną z włókien kolagenowych. Znajduje się ono nad piętą, łączy jej kość z mięśniami tylnymi łydki. Jego naruszenie może doprowadzić do urazu trudnego do wyleczenia.

W czasie nadmiernego wysiłku fizycznego, szczególnie podczas biegania, lub jakiejś innej aktywności może zostać uszkodzone ścięgno Achillesa. Wśród problemów ortopedycznych w tym zakresie znane są dwa: zapalenie ścięgna Achillesa oraz zerwanie ścięgna Achillesa.

Jak powstaje i jakie są objawy zapalenia pięty Achillesa?

Ten uraz dotyczy w szczególności osób, które uprawiają sporty związane z bieganiem czy skokami. Są to biegacze czy koszykarze. Przypadłość dotyczy mężczyzn jak i kobiet. Przyczyn powstania zapalenia może być kilka, na przykład:
– nie robienie rozgrzewek przed ćwiczeniami,
– niewłaściwy dobór obuwia,
– bieganie pod górkę lub w górę po schodach,
– niewyrobione mięśnie łydek,
– zbyt wysokie obcasy u kobiet.
Dysfunkcja jest łatwa do zauważenia. Objawia się mocnym bólem w łydce, w jej dolnej części. Tak zwany ból nad piętą. Wywołuje to problem z chodzeniem. Na dłuższą metę może przejść w stan przewlekły.

Zerwanie ścięgna w pięcie Achillesa

To się może zdarzyć nagle sportowcom – biegaczom. Przyczyną może być zbyt szybkie eksploatowanie mięśni bez uprzedniej rozgrzewki.
Objawy tego stanu to nagły i silny ból, opuchlizna czy sinienie tego miejsca.

Pięta Achillesa – jak zapobiegać urazom?

Jeśli występuje skłonność do tych przypadłości starać się unikać takich aktywności, które mogą powodować takie uszkodzenia. Pamiętać o rozgrzewkach przed treningami.

Jak leczyć urazy ścięgna Achillesa?

Z pewnością warto udać się do lekarza ortopedy, który prawidłowo oceni stan ścięgien i podejmie odpowiednie kroki w tym zakresie. Zerwanie często leczone jest poprzez operacje. Stany zapalne poprzez obstrzykiwanie pięty na przykład osoczem.

Domowe sposoby wspomagające proces leczenia

Najważniejsze, żeby nie forsować nogi. Podczas spacerów czy ćwiczeń robić przerwy.
Można wykonywać specjalne ćwiczenia, mające na celu poprawę kondycji mięśni i ścięgna w ogóle. Są to rozciąganie, lekkie masowanie. W warunkach domowych można zrobić fonowanie za pomocą odpowiedniego urządzenia, które pobudzi limfę i poprawi kondycje ścięgna.
Warto organizm od środka wzbogacić  przez dietę bogatą w kwasy Omega3, kolagen czy też substancje przeciwzapalne. Zmiana sposobu odżywania wspomoże odbudowę zniszczonych struktur, co przyspieszy leczenie urazu.