Jak zrobić i na co jest dobry sok z selera naciowego?

sok z selera naciowego

Czasem moda, a czasem chęć poznania czegoś nowego powoduje, że zaczyna się sięgać po produkty mniej znane. O soku z selera naciowego dużo się mówi w ostatnim czasie. Dobrze dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.

Dlaczego warto pić sok z selera naciowego?

Ma wiele właściwości prozdrowotnych. Zawiera cenne witaminy: A, z grupy B, witaminę C oraz K. Są  też w nim przeciwutleniacze (apigenina i luteolina), które mają zbawienny wpływ na obniżenie cholesterolu. Pomagają w leczeniu alergii i chorób serca. Dobrze nawadnia, około 90% soku stanowi woda.

Na co wpływa picie soku z selera naciowego?

Można wymienić wiele obszarów, na które on dobrze działa. Na przykład są to:
– problemy z jelitami i wątrobą,
– obniża ciśnienie krwi,
– dobrze działa na cerę,
– profilaktyka chorób serca,
– zmniejsza stres,
– wspomaga odchudzanie.

Jak zrobić taki sok?

Najlepszy jest zrobiony własnoręcznie ze świeżych warzyw. Robi się go w bardzo prosty sposób. Wystarczy mieć wyciskarkę do warzyw lub blender. Na ogół dodaje się do niego inne warzywa lub owoce i sporządza w takiej kompozycji.

Kilka przepisów na sok z selera naciowego

Dla tych, których sam smak selera może być nie do przyjęcia poniżej kilka wariantów przyrządzania takiego soku.

Przepis 1
Składniki: proporcjonalnie wg ilości: 1 seler naciowy i 1 jabłko.
Umyć, pokroić i w kawałkach wrzucić do wyciskarki uzyskując sok.

Przepis 2
Składniki: proporcjonalnie wg ilości po jednym: cytryna, imbir, seler naciowy, pomarańcza.
Umyć, pokroić i w kawałkach wrzucić do blendera lub wyciskarki.

Podobnie można tworzyć inne przepisy wykorzystując ulubione warzywa i owoce i mieszać z selerem naciowym, tworząc ciekawe smakowo soki. Do każdego wyciśniętego soku dobrze jest dodać odrobinę oleju, około kropli lub dwóch, aby witaminy zawarte w selerze lepiej się wchłaniały. Można krótkotrwale przechowywać w lodówce.

W przypadku braku możliwości zrobienia soku, można spożywać seler na surowo w sałatkach lub w inny sposób.

Zalety soku z selera naciowego

Już wcześniej zostały omówione liczne korzyści. Trzeba dodać jeszcze, że zawiera niski indeks glikemiczny. Dobrze jest go pić na czczo, przed śniadaniem. To wtedy najlepiej wpływa na odchudzanie i cerę.

Przeciwskazania do picia soku

Dla osób zdrowych nie ma żadnych przeciwskazań. Ludzie mający problemy z nerkami powinni uważać pijąc go. Nie jest również zalecany w ciąży ani dla kobiet mających problemy z menstruacją. Ponadto spożywanie tego soku dla wyżej wymienionych osób ma pewne ograniczenia. Na ogół taką terapię stosuje się określony czas.

Skąd się wziął ten sok z selera naciowego?

Picie tego soku zostało rozpropagowane w świecie celebrytów. To tam nastała moda na oczyszczanie i to proste i łatwo dostępne warzywo zostało bohaterem między innymi Hollywood. Dzięki temu o selerze i jego właściwościach usłyszał cały świat. Proste przepisy na przyrządzanie soku w szczególności w połączeniu z jabłkiem stał się hitem już nie tylko gwiazd, ale każdej osoby, która chce dbać o zdrowie.