Problemy zdrowotne mogą dotknąć każdego z nas w najmniej oczekiwanym momencie. Wcale nie musimy być poważnie chorzy, by potrzebować nagłej wizyty pogotowia ratunkowego. Dlatego też w poniższym poradniku przedstawiamy jaki numer należy wybrać, by wezwać do domu karetkę. Sprawdzimy też w jakich sytuacjach wezwanie pogotowia to dobry pomysł, a kiedy nie należy tego robić i dlaczego.
Kiedy można wezwać pogotowie ratunkowe?
Przede wszystkim musimy wiedzieć, że wezwanie karetki nie może być nieuzasadnione. Nie tylko jest to zachowanie bardzo nieodpowiedzialne, ale również może być zagrożone karą. Pamiętajmy, że lekarze pogotowia zajmują się przede wszystkim przypadkami zagrożenia życia. Może to mieć miejsce w różnych sytuacjach, na przykład:
– zatrzymanie akcji serca
– nadmierny spadek lub wzrost ciśnienia tętniczego
– nagłe pogorszenie stanu osoby cierpiącej na problemy kardiologiczne
– wypadek drogowy
– innego rodzaju wypadki (np. złamania uniemożliwiające przemieszczanie się)
Tylko jeżeli zdarzy się jedna z powyższych sytuacji, dzwonimy po pogotowie ratunkowe. Numer alarmowy jest bardzo prosty do zapamiętania – 112. Można również wykonać połączenie na stary numer pogotowia, a więc 999.
Wezwanie pogotowia, a samodzielny transport do szpitala
Jeżeli doszło do sytuacji, która wymaga szybkiego leczenia szpitalnego, jednak nie zagraża bezpośrednio zdrowiu i życiu, można zdecydować się na samodzielne zawiezienie pacjenta na tzw. SOR. Jest to zalecane zwłaszcza wtedy, gdy mieszkamy w bezpośredniej bliskości szpitala, na drogach nie ma korków co ułatwi szybki dojazd, a także mamy możliwości by przewieźć chorego w komfortowych warunkach (np. wystarczająco duży samochód). Decydując się na takie rozwiązanie odciążamy ratowników medycznych, którzy mogą w tym czasie szybciej obsłużyć inne zgłoszenia, dotyczące bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia. Jednocześnie nie wzywając pogotowia ratunkowego, numer alarmowy będzie mógł szybciej odpowiedzieć na kolejne połączenia. Jeżeli jednak nie jesteśmy pewni, czy samodzielny transport pacjenta jest dla niego bezpieczny, nie ryzykujmy. Powyższe można stosować tylko i wyłącznie w przypadkach lekkich, jak choćby:
– zwichnięcie nadgarstka
– zwichnięcie nogi w kostce
– nieustępujące niewielkie krwawienie
– wstrząśnienie mózgu (tylko dorośli)
– zamknięte złamanie kości, nieograniczające możliwości poruszania się
Czy numer ratunkowy jest płatny?
Jeżeli nie posiadamy środków na karcie telefonu komórkowego, bądź nasz telefon domowy został zablokowany z powodu nieopłaconego rachunku, nadal możemy bez problemu wybrać numer pogotowia ratunkowego. Jest to regulacja obowiązująca wszystkich operatorów zarówno na terenie Polski, jak i całej Unii Europejskiej. Co więcej, w komórce lub smartfonie nie musimy mieć nawet włożonej karty SIM, by móc zadzwonić pod numer 112. Połączenie uzyskamy bez konieczności odblokowywania telefonu, jeżeli więc nie mamy pod ręką swojego telefonu, możemy skorzystać z dowolnego innego w zasięgu wzroku. W przypadku posiadania środków na koncie, połączenie z numerem alarmowym jest zawsze bezpłatne, niezależnie od długości jego trwania.
Znajomość numeru pogotowia ratunkowego jest niezmiernie istotna. Dzięki temu można uratować życie i zdrowie – swoje lub innej osoby. Dlatego też jest on wyjątkowo krótki i łatwy do zapamiętania. Pamiętajmy by nie wzywać pogotowia do przypadków, w których życie i zdrowie nie jest zagrożone. Natomiast połączenie z numerem alarmowym jest bezpłatne i można je wykonać nawet bez karty w telefonie.