Kalendarze adwentowe – radosne odliczanie do świąt czas start!

Zbliżający się grudzień to okres przygotowań do świąt, porządków, gotowania i krzątaniny zakrojonej na większą niż zazwyczaj skalę. Warto uprzyjemnić sobie ten czas, otwierając kolejne okienka magicznych kalendarzy adwentowych. Zanim jednak sięgniemy po współczesne warianty pełne kosmetyków, herbaty czy słodyczy, warto spojrzeć na korzenie tej uroczej tradycji.

Czym jest adwent?

Choć kalendarze adwentowe są powszechnie znane, nie wszyscy zdają sobie sprawę z korzeni tej tradycji. W kościele katolickim adwent to czterotygodniowy okres oczekiwania na narodziny Jezusa. To czas modlitwy, refleksji, wyczekiwania i radości, wzbogacony różnorodnymi zwyczajami, takimi jak właśnie kalendarze adwentowe.

Skąd się wzięły kalendarze adwentowe?

Historia kalendarzy adwentowych sięga ponad 100 lat wstecz i zaczęła się od pomysłu niemieckich luteranów. Pierwotnie, kalendarze te miały przygotować wiernych jeszcze głębiej na narodziny Jezusa.

Pierwsze kalendarze adwentowe nie przypominały słodkich niespodzianek sprzedawanych dziś w sklepach. Ponad 100 lat temu, zwyczaj ten polegał na zapalaniu świeczek lub odznaczaniu kredą dni do bożego narodzenia. Przedmiotem oczekiwania było nie tylko otrzymywanie, lecz także ofiarowywanie – tradycyjnie szykowano żłóbek poprzez codzienne dodawanie do szopki źdźbła słomy.

W 1930 roku drukarz Gerhard Lang stworzył pierwsze adwentowe „bombonierki”, a inspirację czerpał z własnego dzieciństwa, gdzie matka przygotowała dla niego tablicę z 24 biszkoptami, z których codziennie mógł zjadać po jednym, obserwując, ile czasu pozostało do świąt.

Największy kalendarz adwentowy na świecie

W niemieckim miasteczku Gengenbach co roku możemy podziwiać największy na świecie kalendarz adwentowy, osiągający aż 800 m2. Każde okno reprezentuje jedno z 24 drzwiczek, a mieszkańcy mogą cieszyć się przepięknymi obrazkami, nawiązującymi do tradycji i tematyki świątecznej.

Kalendarze adwentowe współcześnie

Dzisiaj kalendarz adwentowy kojarzy się głównie z wąskim pudełkiem z 24 okienkami, za którymi kryją się płaskie czekoladki. Jednak z roku na rok kalendarze adwentowe przeżywają coraz większy rozkwit, oferując mnóstwo różnych opcji i wariantów, oto kilka z nich:

  • Kalendarz z zabawkami – specjalnie przygotowany dla najmłodszych, ten kalendarz obfituje w codzienne niespodzianki w postaci różnorodnych zabawek, sprawiając, że okres oczekiwania na boże narodzenie staje się pełen radości.
  • Kalendarz ze słodyczami – dla łasuchów i miłośników słodyczy, kalendarze wypełnione codziennymi porcjami słodkich przysmaków dostarczają nie tylko smakowitych doznań, ale także słodkiego oczekiwania na święta.
  • Kalendarz z herbatą i kawą – codziennie nowy smak herbaty lub kawy to doskonały sposób na stworzenie świątecznej atmosfery i wyjątkowe odliczanie do gwiazdki, wypełnione aromatycznymi naparami.
  • Kalendarz adwentowy z kosmetykami – co zawiera? Codzienną dawkę pielęgnacji, czyli kosmetyki o różnorodnych właściwościach na każdy dzień. Tworzy przyjemny rytuał piękna i pielęgnacji w oczekiwaniu na Boże Narodzenie.
  • Kalendarz adwentowy z alkoholem – dla tych, którzy cenią wyjątkowe trunki, kalendarze adwentowe z alkoholem to doskonały sposób na odkrywanie nowych smaków z procentami każdego dnia, wprowadzając niepowtarzalny klimat przedświątecznych przygotowań.

Odmierzajmy czas do świąt kolejnymi okienkami kalendarza adwentowego a ten magiczny okres oczekiwana na pierwszą gwiazdkę wejdzie na kolejny poziom. Tradycja ta, choć ponad stuletnia, wciąż potrafi dostarczyć szczypty magii w szarej codzienności.