Częste oddawanie moczu – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

częste oddawanie moczu

Częste oddawanie moczu może mieć podłoże fizjologiczne i patologiczne, dlatego nie zawsze jest niepokojącym objawem. Zwiększona potrzeba oddawania moczu może być spowodowana nadmiernym przyjmowaniem płynów, aktywnością fizyczną, ciążą. Jest jednak charakterystyczne dla wielu chorób. Średnia normalna częstotliwość oddawania moczu wynosi od 6 do 10 razy dziennie. U dzieci oddawanie moczu jest częstsze: u noworodków – od 12 do 16 razy dziennie, u dzieci w wieku od 1,5 do 3 lat około 10 razy. Czasami częste oddawanie moczu występuje tylko w nocy i stan ten nazywa się częstomoczem nocnym lub nykturią.

Częste oddawanie moczu – przyczyny i objawy

Fizjologiczne częste oddawanie moczu to:

  • Zmiany hormonalne. Poziom niektórych hormonów zmienia się w trakcie cyklu miesiączkowego, a także podczas menopauzy. Jeśli dużo pijesz z powodu upałów, intensywnych ćwiczeń lub specjalnej diety, częste oddawanie moczu jest nieuniknione.
  • Ciąża. Częste oddawanie moczu w czasie ciąży wynika z faktu, że macica naciska na pęcherz, stymulując częstą potrzebę jego opróżniania.
  • Wysokie ciśnienie krwi, stres, hipotermia prowadzi to do większego przepływu krwi do nerek i zwiększa się objętość wytwarzanego moczu.

Patologiczne częste oddawanie moczu to:

  • Choroby zapalne nerek. Towarzyszy temu ból w dolnej części pleców, mętny mocz, wzrost temperatury ciała.
  • Kamica moczowa. Tworzenie się kamieni z lokalizacją w nerkach i pęcherzu. Oddawanie moczu staje się bolesne, prawdopodobne jest pojawienie się zanieczyszczeń w moczu.
  • Zapalenie pęcherza. Proces zapalny w pęcherzu objawia się bólem i kłuciem podczas oddawania moczu oraz zwiększonym parciem na mocz.
  • Zapalenie cewki moczowej. Towarzyszy temu ogólne złe samopoczucie, częste oddawanie moczu bez bólu i niewielki wzrost temperatury ciała.
  • Cukrzyca. Objętość produkowanego moczu wzrasta z powodu uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych i upośledzonej zdolności filtracyjnej nerek. Zwiększa się również ryzyko chorób zapalnych układu moczowo-płciowego.
  • Inne choroby to: kłębuszkowe zapalenie nerek i pęcherz nadreaktywny. Możliwe jest również zwiększenie oddawania moczu pod wpływem zaburzeń psychicznych.

Specyficzne patologiczne przyczyny częstego oddawania moczu u kobiet i mężczyzn

Częste oddawanie moczu u kobiet często wiąże się z osłabieniem mięśni dna miednicy, mięśniakami macicy, endometriozą. Objaw jest również charakterystyczny dla wielu procesów zapalnych i nowotworowych żeńskiego układu rozrodczego.

Częstomocz u kobiet w ciąży

Pęcherz znajduje się między macicą a kością łonową. Powiększona podczas porodu macica uciska pęcherz, w efekcie zmniejsza się jego objętość, a kobieta częściej odczuwa potrzebę oddania moczu (nawet przy niewielkim wypełnieniu pęcherza). Również w czasie ciąży naczynia miednicy rozszerzają się, zwiększa się przepływ krwi do macicy i pęcherza moczowego. W efekcie jej ścianki nieco puchną i staje się bardziej wrażliwa na podrażnienia, w tym ostro reagująca nawet na niewielką ilość moczu. Ponadto zmiany hormonalne powodują zwiększone oddawanie moczu. We krwi wzrasta poziom hCG (ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej), która odpowiada za utrzymanie wczesnej ciąży.

HCG stymuluje uwalnianie progesteronu, innego hormonu ciążowego, który rozluźnia macicę, a także pęcherz i jego zwieracz. Zmniejszenie napięcia zwieracza prowadzi do częstej potrzeby oddawania moczu, ponieważ gdy się rozluźnia, mocz nie może długo pozostawać w pęcherzu. Aby zapewnić normalne warunki rozwoju płodu, płyn owodniowy musi być aktualizowany co 2-3 godziny, a to wymaga aktywnej pracy nerek i częstego opróżniania pęcherza.

Częste oddawanie moczu u mężczyzn może być spowodowane gruczolakiem prostaty, rakiem prostaty, zapaleniem gruczołu krokowego, stwardnieniem szyi pęcherza moczowego. Możliwe objawy to pieczenie w cewce moczowej, ból w pachwinie i dolnej części pleców. Choroba prostaty może zakłócać przepływ moczu przez drogi moczowe. Może to prowadzić do niepełnego opróżniania pęcherza i częstego oddawania moczu w początkowych stadiach choroby oraz do ostrego zatrzymania moczu w miarę postępu choroby.

Częste oddawanie moczu – diagnostyka

Ustalenie przyczyn częstego oddawania moczu zaczyna się od dokładnego zebrania wywiadu. Lekarz pyta, o ile wzrosła częstotliwość parcia dziennego i nocnego, czy występują objawy nietrzymania moczu, bólu lub innych objawów. Zleca wykonanie badań laboratoryjnych moczu, badanie krwi na obecność hormonu PSA, badanie krwi na poziom glukozy może również skierować na tomografię komputerową i badanie przesiewowe układu moczowo-płciowego.

Częste oddawanie moczu – metody leczenia

Lekarz określa sposób leczenia choroby podstawowej, biorąc pod uwagę jej charakter i lokalizację. Z reguły stosuje się podejście zintegrowane. Pacjentowi przepisuje się leki, które normalizują czynność oddawania moczu, a także eliminują pierwotną przyczynę. Choroby zapalne leczy się kuracją antybiotykową. W cukrzycy konieczne jest kontrolowanie poziomu glukozy za pomocą leków i specjalnej diety. Choroby ginekologiczne i gruczolak prostaty mogą wymagać interwencji chirurgicznej. W trakcie leczenia i w okresie rekonwalescencji zaleca się stosowanie diety ograniczonym przyjmowaniem płynów. Konieczne jest wykluczenie pikantnych i słonych potraw i powstrzymanie się od picia wody przed snem. Jako terapię wspomagającą, na zalecenie lekarza, można stosować wywary z ziół i roślin leczniczych.