Czym są plamienia implantacyjne i kiedy wymagają konsultacji?

test ciążowy

Plamienia implantacyjne to niewielkie krwawienia, które związane są z zagnieżdżaniem się zarodka w jamie macicy. Zarówno ich czas, termin wystąpienia, jak również przebieg uzależniony jest od indywidualnych cech danego organizmu. Plamienia niekiedy są też mylone z miesiączką, przez co kobieta może być nieświadoma początkowej fazy ciąży. Jednak wiedząc, na co zwrócić uwagę można rozpoznać plamienie związane z implantacją. Co więcej, można również rozpoznać objawy świadczące o nieprawidłowym przebiegu wymagające konsultacji lekarskiej.

Czym są plamienia implantacyjne?

Plamieniem implantacyjnym określa się czas, w którym dochodzi do implantacji zarodka w jamie macicy. Zazwyczaj następuje to w terminie 10-14 dni od zapłodnienia. Towarzyszy mu niewielkie plamienie lub krwawienia o różnym stopniu natężenia i długości. Ze względu na fazy cyklu często występuje w terminie przewidywanej miesiączki. Z tego powodu może być mylone z cyklem menstruacyjnym. Warto wiedzieć, że czas implantacji zarodka nie jest tym samym co zapłodnienie. Plemniki mogą przetrwać od 3 do nawet 7 dni, czekając na komórkę jajową. Za to sama komórka uwolniona z pęcherzyka Graafa żyje zazwyczaj do 24 godzin. Jeżeli w tym czasie dojdzie do zapłodnienia, rozpoczyna się jej droga do macicy i zagnieżdżenie. Właśnie w tym momencie może nastąpić plamienie. Oczywiście ten objaw nie występuje u każdej kobiety, jednak zdarza się stosunkowo często, będąc jednym z pierwszych objawów ciąży.

Jak wyglądają plamienia implantacyjne?

Zazwyczaj przyjmują formę niewielkiego plamienia lub krwawienia. Czasami można zauważyć jedynie lekko zabarwiony na różowo śluz podczas podcierania. Za to w niektórych przypadkach konieczne jest użycie wkładki lub podpaski, gdyż krwawienie może przypominać skąpą miesiączkę. W zależności od fazy cyklu kolor plamienia może przybierać barwę:

 • różową lub jasnoczerwoną — gdy krew jest świeża,
 • brązową — krew starsza, zmieszana z innym wydzielinami.

Ile mogą trwać plamienia implantacyjne?

Zazwyczaj ten objaw ustępuje po paru godzinach. Co więcej, u niektórych kobiet może się ograniczać do jednorazowego zabarwienia śluzu podczas podtarcia. Oczywiście powodem do lęku nie jest również kilkudniowe plamienie, o ile jest ono skąpe i nie towarzyszą mu inne niepokojące objawy.

Kiedy plamienie implantacyjne wymaga pilnej konsultacji?

Niektóre objawy towarzyszące plamieniu wymagają pilnej konsultacji lekarskiej, gdyż mogą świadczyć o wczesnym poronieniu lub nieprawidłowym zagnieżdżeniu się zarodka. Zatem kiedy niezwłocznie należy szukać pomocy?

 1. Silne krwawienie wymagające częstej zmiany podpaski.
 2. Towarzyszące dreszcze i gorączka.
 3. Zawroty głowy, silne skurcze i ból podbrzusza.
 4. Pojawiające się skrzepy.

Tego rodzaju objawy mogą, ale nie muszą świadczyć o patologii ciąży. W takich przypadkach przeprowadzane jest zazwyczaj badanie USG i badanie ginekologiczne. Lekarz może również wykonać badanie krwi.

Czy plamienia towarzyszą każdej ciąży?

Plamienie pojawiające się na początku ciąży jest czymś normalnym i może pojawiać się w pierwszym trymestrze ciąży. Lekkie krwawienia mogą również występować po stosunku i badaniu ginekologicznym. Jednak plamienie implantacyjne jak sama nazwa wskazuje, występuje jedynie podczas implantacji zarodka w jamie macicy. Przy czym warto pamiętać, że nie każdej ciąży musi towarzyszyć taki objaw. Niektóre kobiety nigdy nie doświadczyły krwawienia podczas zagnieżdżenia się bądź miało ono miejsce tylko w jednej ciąży — w przypadku wieloródek. Nie ma to żadnego znaczenia dla prawidłowego przebiegu ciąży.

Jak odróżnić plamienie implantacyjne od miesiączki?

W przypadku nieregularnych lub skąpych miesiączek plamienie implantacyjne można pomylić z okresem. Dlatego warto wiedzieć, czym się różni, gdyż wczesna świadomość ciąży pozwoli prawidłowo zadbać o zdrowie maluszka już na początkowym etapie. Do głównych różnić można zaliczyć m.in.:

 • obfitość — plamienia są raczej skąpe,
 • natężenie — miesiączka rozpoczyna się od niewielkiego krwawienia, które zwiększa swoją obfitość. W przypadku plamienia nie obserwuje się zwiększenia wydzieliny,
 • czas — plamienia zazwyczaj trwają krócej,
 • towarzyszące objawy — podczas implantacji ból podbrzusza jest zwykle mniejszy niż w przypadku zwykłego okresu,
 • kolor — zazwyczaj przybiera jaśniejszą barwę niż ten menstruacyjny.

Oczywiście nie zawsze da się odróżnić miesiączkę od plamienia, dlatego w razie wątpliwości warto użyć dostępnych metod potwierdzenia ciąży.

Metody potwierdzenia wczesnej ciąży

Jedną z najpopularniejszych metod jest domowy test ciążowy, który można zakupić w każdej aptece. Testy te wykrywają hormon HCG wytwarzany podczas implantacji zarodka. Jego stężenie wzrasta w ciągu 48 godzin od zagnieżdżenia się. W celu wcześniejszego potwierdzenia ciąży można również wykonać test ciążowy z krwi. Hormon wytwarzany w ciąży najpierw występuje w krwi, a dopiero później w moczu. Dlatego na takie badanie można się udać nawet przed terminem spodziewanej miesiączki. Oczywiście konieczne jest także wykonanie USG przez lekarza, które potwierdzi obecność pęcherzyka ciążowego.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Podejrzewając ciąże najlepiej od razu udać się do lekarza, który definitywnie wykluczy lub potwierdzi obecność zarodka. Warto pamiętać, że hormon HCG może również wzrastać podczas problemów hormonalnych i niektórych schorzeń. Za to plamienia i krwawienia mogą być objawem zakażeń lub polipów. Dlatego tylko specjalista jest w stanie określić powód takiego stanu.

Plamienia implantacyjne mogą mieć różny przebieg w zależności od konkretnego przypadku. Jednak jeżeli nie towarzyszą im inne alarmujące objawy, to nie stanowią powodu do niepokoju.