Jak dbać o skórę i włosy przesuszone na skutek ekspozycji na słońce i jak zapobiegać oparzeniom słonecznym?

Skóra przez otaczające nas czynniki drażniące jest nieustannie narażona na przesuszenie. Szczególnie latem może występować ten problem, zwłaszcza gdy zapomina się o stosowaniu kremu z filtrem. A niestety wielu osobom się to zdarza, bo o ile pamięta się o tym w czasie plażowania, o tyle już wychodząc na miasto niekoniecznie. Dziś podpowiemy jak dbać o skórę i włosy przesuszone na skutek ekspozycji na słońce i jak zapobiegać oparzeniom słonecznym.

Lepiej zapobiegać niż leczyć – sięgnij po krem z ceramidami i filtrem UV

Warto stosować krem z ceramidami i filtrem do twarzy. Taki produkt nie tylko chroni barierę naskórkową i ją wzmacnia, ale i zapobiega przedostawaniu się szkodliwego promieniowania UVA/UVB. Warto wybierać kremy z filtrem przynajmniej SPF 25. Choć taki krem przedłuża bezpieczną ekspozycję na słońce 25-krotnie w stosunku do przebywania na zewnątrz bez ochrony, to jednak nie należy ulegać wrażeniu, że chroni w 100%. Żaden kosmetyk tego nie robi. W przypadku kremu z filtrem SPF 25 ochrona wynosi ok. 93%, a najwyższa możliwa ochrona to SPF 50+, gdzie filtr blokuje promieniowanie UV w ok. 98%. Należy aplikować krem zarówno do ciała, jak i twarzy z większą częstotliwością, najlepiej co 2-3 godziny. Nie należy również wychodzić na słońce w godzinach, gdy najmocniej świeci pomiędzy 12 a 15 i temperatura jest najwyższa. Jeżeli korzysta się z kąpieli wodnych, to skórę należy wysuszyć i ponownie nałożyć krem, nawet jeśli jest woododporny. Woda działa na skórę niczym soczewka i przyciąga szkodliwe promieniowanie UV. Nie należy bagatelizować ryzyka poparzenia i wybierać kremów z niskim filtrem, gdyż ryzyko wystąpienia czerniaka jest wtedy naprawdę duże.

Jak zadbać o skórę przesuszoną na skutek ekspozycji na słońce?

Sięgnijcie po balsamy głęboko nawilżające, jeżeli Wasza skóra jest przesuszona latem. Na pewno sprawdzi się produkt z kwasem hialuronowym i mocznikiem. Uważajcie jednak na stężenie mocznika. Wysokie jest rekomendowane w przypadku występowania dermatoz. Jeżeli one nie występują wystarczy produkt z mocznikiem w ilości od 5 do 10%, w zależności czy chce się osiagnąć jedynie efekt odżywienia i nawilżenia, czy także złuszczania. Jeżeli skóra jest tkliwa i swędzi albo łuszczy się z powodu ekspozycji na słońcu, to należy unikać produktów silnie złuszczających. Warto wtedy sięgnąć po kremy i emulsje zawierające pantenol czy też alantoinę.

Przesuszone włosy – jak o nie zadbać?

Jeśli nie zadbało się o nakrycie głowy czy olejowanie włosów na długości przed wyjściem na słońce, to można zauważyć ich wyraźne osłabienie, nie tylko przesuszenie, ale również łamliwość i wypadanie. W takim przypadku warto sięgnąć po zestaw regenerujący do włosów zawierający kwas hialuronowy, ale i mocznik. Ten ostatni będzie zapobiegał tworzeniu się łuski czy zmian zapalnych na skórze głowy. Do włosów kręconych sprawdzi się szampon z mocznikiem i kwasem mlekowym. Warto do szamponu dobrać dedykowaną odżywkę z tej samej serii. Włosy należy myć metodą OMO. Wtedy można najszybciej odbudować przesuszone pasma. Polega ona na tym, że włosy myje się na długości odżywką, a na skórę głowy nakłada szampon i delikatnie masuje przez kilka minut. Po tym czasie spłukuje się obydwa kosmetyki i nakłada odżywkę, tym razem o silniejszym działaniu, czyli emolientową, zawierającą naturalne oleje. Można ją pozostawić nawet na pół godziny na włosach, a najlepiej przynajmniej 10 minut, a następnie spłukać bardzo dokładnie. Włosy już po kilku takich zabiegach staną się lśniące, odżywione i odpowiednio nawilżone.