Czy wiesz jak szybko zasnąć? Sprawdzone sposoby na zdrowy sen

jak szybko zasnąć

Współczesne tempo życia i otaczające nas realia mogą stanowić źródło stresu. Ten nierzadko przyczynia się do problemów ze snem, które są coraz częstsze u osób w różnych grupach wiekowych. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą szybciej zasnąć i poprawią jakość nocnego wypoczynku. Sprawdź, który będzie odpowiedni dla Ciebie!

Jak szybko zasnąć po męczącym dniu?

Każdy z nas miewa od czasu do czasu problemy z zasypianiem. Można sobie wówczas pomóc na kilka sposobów. Nie wiesz jak szybko zasnąć? Zacznij od wywietrzenia sypialni. Świeże powietrze, dostarczające nam dodatkowej dawki tlenu, nie tylko ułatwi szybsze zaśnięcie, ale sprawi, że lepiej wypoczniemy.

Aby szybko zasnąć, warto też zrezygnować z ciężkiej kolacji tuż przed snem. Ostatni posiłek należy spożyć nie później niż dwie godziny przed położeniem się spać, przy czym powinno być to lekkostrawne danie. W przypadku przejściowych problemów ze snem należy też rozważyć odstawienie napojów zawierających kofeinę i teinę. Mowa tu przede wszystkim o kawie i herbacie.

Warto również zadbać o wygodny materac i odpowiednio wyprofilowaną poduszkę. Zdarza się bowiem, że przyczyną problemów ze snem jest nasze własne łóżko. Niewłaściwa pozycja i niewygodne podłoże nie sprzyjają wypoczynkowi.

Rozpraszacze. Przekonaj się jak można szybko zasnąć bez telewizora

Wielu z nas notorycznie zasypia przy włączonym telewizorze lub laptopie, oglądając kolejny odcinek ulubionego serialu lub programu. Nie jest to dobry sposób na zdrowy sen. Zamiast się wyciszyć, dostarczamy bowiem naszemu organizmowi dawkę emocji. W stanie pobudzenia sen z pewnością nie nadejdzie szybko. Co więcej, sztuczne światło nie sprzyja zasypianiu. Prowadzi ono do wzrostu poziomu kortyzolu, co z kolei przekłada się na zakłócenia snu.

W sypialni powinniśmy unikać też wszelkich innych rozpraszaczy, w tym gier, a także smartfonów, czy audiobooków. Gry, seriale czy filmy nie sprawią, że zaśniemy szybciej, a wręcz przeciwnie. Będziemy tylko odwlekać moment pójścia spać, dostarczając organizmowi niewystarczającą ilość snu.

Zrelaksuj się!

Przed snem warto zadbać o odpowiednie wyciszenie i relaks. Dobrym pomysłem będzie relaksująca kąpiel przed pójściem spać, z dodatkiem aromatycznych olejków eterycznych. W sypialni można zaś zapalić świecę zapachową o delikatnym aromacie. Po ciężkim dniu można też sprawić sobie masaż relaksacyjny, który pomoże rozluźnić napięte mięśnie, a co za tym idzie, ułatwi zaśnięcie. W wyciszeniu się przed snem mogą też pomóc ćwiczenia relaksacyjne. Warto je wykonywać regularnie. Sen przyjdzie szybciej, jeżeli oczyścimy umysł z wszelkich negatywnych myśli.

Ruch to zdrowie!

Nie od dziś wiadomo, że ruch to zdrowie. Czy wiesz, że porządny trening późnym popołudniem lub wieczorem pomoże Ci szybciej zasnąć? Ćwiczenia sprawiają, że jesteśmy nie tylko zwyczajnie zmęczeni, ale pomagają też rozluźnić mięśnie całego ciała. Ponadto, aktywność fizyczna obniża poziom stresu, który również wpływa na jakość snu. Dlatego powinna ona na stałe zagościć w naszym rozkładzie dnia.

Kiedy sięgnąć po zioła lub tabletki nasenne?

W przypadku przejściowych problemów ze snem wywołanych stresującą sytuacją warto sięgnąć po herbatki ziołowe, takie jak melisa, lub ziołowe proszki ułatwiające zasypianie. To łagodne środki, które często mają w swoim składzie wyciąg z kozłka lekarskiego. Składnik ten pomaga obniżyć napięcie nerwowe i zmniejsza poziom lęku, a co za tym idzie, ułatwia zasypianie. Są to bezpieczne, nieuzależniające preparaty, które można stosować przy przejściowych problemach z zasypianiem.

W przypadku utrzymującej się dłuższy czas bezsenności, spowodowanej na przykład jakimś traumatycznym wydarzeniem, konieczna jest wizyta u specjalisty, który wdroży odpowiednie postępowanie terapeutyczne i pomoże dobrać silniejsze leki w razie potrzeby.

Reasumując, jest wiele sposobów ułatwiających szybkie zasypianie, Wybór tego właściwego jest indywidualną kwestią każdego z nas. Warto jednak zadbać o zdrowy sen, ponieważ jest on niezwykle ważny dla naszego organizmu.