Wiele osób cierpi na problemy związane z zapaleniem zatok, które może nasilać się w okresie jesienno-zimowym. Dlatego warto poznać przyczyny tego stanu oraz możliwości kuracji domowych.
Jak rozpoznać zapalenie zatok?
Objawy tej choroby są łatwe do zauważenia. Zatkany nos, ból głowy, problem z oddychaniem, szczególnie przy pochylaniu się. Może to być spowodowane działaniem wirusów, grzybów, bakterii. Może to być zwykły stan alergiczny. Całokształt objawów to wielki dyskomfort dla takiej osoby.
Co zrobić w tej sytuacji? Czyli domowe sposoby na zatoki
Można w prosty sposób sobie pomóc, stosując domowe metody znane od wieków, które przynoszą ulgę. Im szybciej zostaną wdrożone, tym lepszych efektów można się spodziewać. Możliwości jest kilka. Nic nie przeszkadza w tym, żeby je łączyć, aby osiągnąć szybko zamierzony efekt.
Domowe sposoby na zatoki – rodzaje
Jest wiele takich rozwiązań. Oto kilka z nich.
Domowe inhalacje – przynoszą dużą skuteczność, są bezpieczne. Do ich zrobienia można wykorzystać różne składniki. Są to: sól kuchenna, zioła (majeranek, szałwia, mięta, rumianek, lawenda i inne), olejki eteryczne. Do miski wlać wrzątek, dodać podane składniki. Z ręcznikiem na głowie pochylić się i wdychać głęboko opary. Powtarzać kilka razy w ciągu dnia.
Okłady – na bolące miejsca nakłada się gorący kompres. Robi się go z soli jodowej, gorczycy. Rozgrzewa się je na sucho i taki okład przykłada się na zatoki. Można połączyć z delikatnym masażem.
Napar z ziół – stosowany do picia z wykorzystaniem lipy, szałwii, tymianku, dziewanny i innych o działaniu przeciwzapalnym. Do herbaty można dodawać goździki czy też imbir.
Płukanie zatok – można wykonać wykorzystując wodę destylowaną. Za pomocą gruszki wykonuje się irygację poprzez nos.
Nawilżanie – dotyczy zatok, ale i całego organizmu poprzez zwiększenie ilości wypijanej wody w ciągu dnia.
Powyższe metody dotyczą działań bezpośrednio na zatoki, na zmniejszenie stanu zapalnego, zniwelowaniu bólu i ustąpienia objawów.
Jakie inne domowe sposoby na zatoki można zastosować?
Oprócz metod wymienionych wcześniej warto dodatkowo dbać o odporność organizmu. Pomoże w tym odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, zdrowy sen. Warto zadbać o zęby, aby nie wdarł się tam stan zapalny.
Dobrze też polubić noszenie czapki w okresach chłodu.
Używać naturalnych antybiotyków czyli czosnku, cebuli czy chrzanu.
Co można zrobić w mieszkaniu?
Aby nie dać szansy zapaleniu zatok, warto w domu zrobić kilka rzeczy:
– nie palić papierosów w mieszkaniu,
– często wietrzyć pomieszczenia,
– prać poduszki, kołdry, koce itp.,
– nie pozwalać, aby był grzyb lub pleśń na ścianach.
Wszystkie te działania i metody domowe są dość skuteczne w profilaktyce zapalenia zatok. Mając taką przypadłość warto zmienić nawyki na takie, które stosowane cały czas będą temu przeciwdziałały. Zaopatrzenie się w zioła, olejki eteryczne, czosnek, cebulę i inne pozwolą na szybkie reagowanie w przypadku takiej konieczności.