Drętwienie rąk to nieprzyjemny i niepokojący objaw wysyłany przez nasze ciało. Zwłaszcza wtedy, gdy dotyczy dominującej u większości społeczeństwa prawej ręki. Nie ma jednak powodów do paniki. W większości przypadków przyczyny drętwienia prawej ręki są łatwe do wykrycia, a leczenie tej przypadłości możliwe, aczkolwiek wymagające zmiany nawyków i wizyty u lekarza. Skąd bierze się drętwienie prawej ręki? Oto najczęstsze powody!
Nieodpowiedni materac i higiena snu – drętwienie prawej ręki podczas snu
Jeśli Twoja prawa ręka drętwieje w nocy lub odczuwasz mrowienie tuż po przebudzeniu, to może oznaczać, że śpisz w nieodpowiedniej pozycji lub Twój materac i poduszka nie są ergonomiczne. Drętwienie w takim przypadku jest odpowiedzią ciała na długotrwały ucisk na nerwy i układ krwionośny w tej ręce. W pierwszej kolejności spróbuj skorygować postawę, jaką przyjmujesz podczas snu. Jeśli to nie pomoże, dobrym pomysłem będzie wymiana materaca na taki, który wspiera układ ruchu w nocy.
Monotonna dieta uboga w składniki odżywcze – drętwienie w prawej ręce i nie tylko
Dieta niezdrowa i wysokoprzetworzona nie zapewni Ci wszystkich niezbędnych składników mineralnych.
Nieprzyjemne objawy ze strony układu nerwowego będą dawać zwłaszcza niedobory takich składników jak:
- magnez
- wapń
- witaminy z grupy B
W tym przypadku zmiany nawyków żywieniowych z pewnością pomogą w pozbyciu się przykrych objawów. Pamiętaj jednak, że uzupełnianie niedoborów trwa i bardzo ważna jest konsekwencja w przestrzeganiu zdrowej diety.
Drętwienie prawej ręki a zwyrodnienie w kręgosłupie szyjnym
Osoby prowadzące siedzący tryb życia, garbiące się, pochylające się często i na długo mogą cierpieć na zwyrodnienia w kręgosłupie szyjnym i nie tylko. W takich wypadkach ręka nie tylko drętwieje, ale także boli. Pojawiający się ból może mieć charakter nagły, jak i przewlekłego, tępego bólu. Wraz z zaawansowaniem choroby pojawiają się trudności w wykonywaniu precyzyjnych ruchów. Lekarz po zrobieniu odpowiednich badań może zlecić noszenie kołnierza ortopedycznego, a nawet operację. Niezbędna będzie także fizjoterapia pomagająca wrócić do pełnej sprawności fizycznej.
Zespół cieśni nadgarstka
Coraz częściej spotykana choroba, zwłaszcza u osób długo korzystających z myszek komputerowych, ale także np. u krawcowych. Drętwienie pojawia się najpierw w obrębie kciuka i palca wskazującego. Stopniowo dołączają do niego problemy z czuciem w dłoni i możliwością wykonywania precyzyjnych ruchów dłonią. Bardzo często dotyczy prawej dłoni, bo to ona jest bardziej narażona na długotrwały ucisk nerwu pośrodkowego. Schorzenie to najczęściej leczy się operacyjnie. Usunięcie cieśni nadgarstka nie sprawia jednak, że problem już nie wróci. Należy zwracać szczególną uwagę na to, aby dłoni nie przeciążać.
Udar mózgu
W przebiegu udaru bardzo często obserwuje się drętwienie rąk. Towarzyszą im zaburzenia mowy, trudności w utrzymaniu napięcia mięśniowego, bóle głowy. Przyczyną jest zamknięcie światła jednej z tętnic. Pamiętaj, że przy podejrzeniu udaru u siebie lub bliskiej osoby, należy działać szybko! Im szybciej wezwiesz karetkę, tym większa jest szansa na to, aby osoba z udarem doznała jak najmniejszych powikłań.
Przy każdym niepokojącym objawie należy zwrócić się po profesjonalną poradę do lekarza.