Jak często warto robić sobie drzemki w ciągu dnia?

drzemki

Drzemka w ciągu dnia bardzo często pomaga odzyskać energię. Kluczowe znacznie ma czas trwania drzemki. Zbyt krótka lub zbyt długa może sprawićże człowiek poczuje się zmęczony i wyczerpanya nie wypoczętyKrótki czas od 10 do 20 minut w zupełności wystarczyaby odzyskać witalność. Po 30 minutach prawdopodobnie poczujesz się bardziej zmęczona niż wcześniej90-minutowa drzemka w porze lunchu jest uważana za najlepszą opcję na dłuższy odpoczynek.

Drzemka i spanie  jaka jest różnica?

Często odpoczynek zaplanowany jako krótka drzemka kończy się godzinami snu. To oczywiście negatywnie wpływa na zaśnięcie w nocy, a po tak długim śnie w ciągu dnia ciężko jest odzyskać siłę do działania. Drzemka ma na celu dostarczenie nowej energii w krótkim czasiepodczas gdy sen jest jak całkowity restartNajbardziej zauważalne różnice między drzemką a snem to czas trwania i cykle snuKiedy zasypiaszmózg w naturalny sposób przechodzi przez kilka faz to:

– sen lekki,

– sen głęboki, 

– sen REM.

Powtarzają się one w odstępach od 90 do 110 minutDobra drzemka dostarcza ciału i umysłowi świeżej energii, a optymalna jej długość to takaw której mózg nie wchodzi w fazę REM lub głębokiego snuale pozostaje w stanie snu lekkiego10 do 20 minut drzemki jest idealny.

Najlepsza długość drzemki dla dorosłych

Większość ludzi planuje długość drzemkioceniającile czasu ma do dyspozycji. Lepiej jednak skorzystać z porady ekspertów, którzy udowodnili, że odpowiednia długość drzemki wpływa na cały organizm w konkretny sposób.

  • 10 do 20 minut drzemki jest nazywane z angielskiego „Power Naps”. Po takim czasie organizm nabiera energii i jest uważny. Co więcejdrzemka o tej długości ma niewielki wpływ na sen w nocy.
  • 90-minutowa drzemka umożliwia pełny przebieg wszystkich faz snu. Może ona sprawićże poczujesz się bardziej wypoczętakreatywna i skoncentrowana oraz będziesz miała więcej energii.

Zalety drzemki

Krótki odpoczynek w ciągu dnia przynosi wiele korzyści. Wśród nich można wyróżnić:

– większą czujność,

– mniejszy stres,

– wyostrzone zdolności poznawcze,

– lepszy nastrój.

Zwiększona czujność

Jedną z najważniejszych zalet drzemki jest zwiększona czujność. Według specjalistów 20 minut snu pozwala pozyskać energię taką, jaką organizm otrzymuje po wypiciu mocnej kawy czy energetyka.

Mniejszy stres

Brak snu jest powszechnym problememktóry może mieć szereg negatywnych skutków w krótkim i długim okresieJednym z najbardziej widocznych skutków ubocznych braku snu jest stresNawet jeśli organizm ludzki jest przystosowany do radzenia sobie ze stresemciągły niepokój i napięcie mogą zwiększać ryzyko wielu problemów zdrowotnych. Drzemka w ciągu dnia pomaga w regulacji i zmniejszeniu produkcji hormonu stresu, kortyzolu i pomaga szybciej zregenerować układ odpornościowy. 

Wyostrzone zdolności poznawcze

Zmęczenie i wyczerpanie psychiczne ustępują po drzemce. W tak krótkim czasie można poprawić koncentrację i zdolność do przetwarzania informacji w mózgu. Oznacza toże im bardziej jesteś wypoczętatym więcej możesz zrobić.

Poprawa nastroju

Dzięki drzemce można zmniejszyć wybuchowość i zwiększyć produktywność. Zmęczenie zwykle prowadzi do rozdrażnienia, a więc krótki odpoczynek ładuje nową energię, a dzień wówczas staje się lepszy i pogodniejszy. 

Wskazówki dotyczące dobrej drzemki

  • Najważniejsze jest trzymanie się dwóch zalecanych długości drzemki – 20 lub 90 minut.
  • Ustawienie budzika jest koniecznejeśli nie jesteś przyzwyczajona do snu w ciągu dnia.
  • Dłuższy sen w południeszczególnie po godzinie 15może zakłócić zaśnięcie w nocy, dlatego drzemka między 13:00 a 15:00 jest najbardziej sensowna.
  • Zasypianie jest często najtrudniejszą rzeczą podczas drzemkiJeśli masz problemypowinnaś położyć się w chłodnym i wygodnym miejscu. Dobre rezultaty przynosi stosowanie olejków eterycznych pomagających zasnąć. 

Drzemka nie jest dla wszystkichNiektórzy po prostu nie potrafią zasnąć w ciągu dniaWażne jestaby pamiętaćże drzemka nie może zastąpić snu w nocyWszyscy potrzebujemy 7-8 godzin każdej nocyaby naprawdę odpocząć.