Drzemka w ciągu dnia bardzo często pomaga odzyskać energię. Kluczowe znacznie ma czas trwania drzemki. Zbyt krótka lub zbyt długa może sprawić, że człowiek poczuje się zmęczony i wyczerpany, a nie wypoczęty. Krótki czas od 10 do 20 minut w zupełności wystarczy, aby odzyskać witalność. Po 30 minutach prawdopodobnie poczujesz się bardziej zmęczona niż wcześniej. 90-minutowa drzemka w porze lunchu jest uważana za najlepszą opcję na dłuższy odpoczynek.
Drzemka i spanie – jaka jest różnica?
Często odpoczynek zaplanowany jako krótka drzemka kończy się godzinami snu. To oczywiście negatywnie wpływa na zaśnięcie w nocy, a po tak długim śnie w ciągu dnia ciężko jest odzyskać siłę do działania. Drzemka ma na celu dostarczenie nowej energii w krótkim czasie, podczas gdy sen jest jak całkowity restart. Najbardziej zauważalne różnice między drzemką a snem to czas trwania i cykle snu. Kiedy zasypiasz, mózg w naturalny sposób przechodzi przez kilka faz. Są to:
– sen lekki,
– sen głęboki,
– sen REM.
Powtarzają się one w odstępach od 90 do 110 minut. Dobra drzemka dostarcza ciału i umysłowi świeżej energii, a optymalna jej długość to taka, w której mózg nie wchodzi w fazę REM lub głębokiego snu, ale pozostaje w stanie snu lekkiego. 10 do 20 minut drzemki jest idealny.
Najlepsza długość drzemki dla dorosłych
Większość ludzi planuje długość drzemki, oceniając, ile czasu ma do dyspozycji. Lepiej jednak skorzystać z porady ekspertów, którzy udowodnili, że odpowiednia długość drzemki wpływa na cały organizm w konkretny sposób.
- 10 do 20 minut drzemki jest nazywane z angielskiego „Power Naps”. Po takim czasie organizm nabiera energii i jest uważny. Co więcej, drzemka o tej długości ma niewielki wpływ na sen w nocy.
- 90-minutowa drzemka umożliwia pełny przebieg wszystkich faz snu. Może ona sprawić, że poczujesz się bardziej wypoczęta, kreatywna i skoncentrowana oraz będziesz miała więcej energii.
Zalety drzemki
Krótki odpoczynek w ciągu dnia przynosi wiele korzyści. Wśród nich można wyróżnić:
– większą czujność,
– mniejszy stres,
– wyostrzone zdolności poznawcze,
– lepszy nastrój.
Zwiększona czujność
Jedną z najważniejszych zalet drzemki jest zwiększona czujność. Według specjalistów 20 minut snu pozwala pozyskać energię taką, jaką organizm otrzymuje po wypiciu mocnej kawy czy energetyka.
Mniejszy stres
Brak snu jest powszechnym problemem, który może mieć szereg negatywnych skutków w krótkim i długim okresie. Jednym z najbardziej widocznych skutków ubocznych braku snu jest stres. Nawet jeśli organizm ludzki jest przystosowany do radzenia sobie ze stresem, ciągły niepokój i napięcie mogą zwiększać ryzyko wielu problemów zdrowotnych. Drzemka w ciągu dnia pomaga w regulacji i zmniejszeniu produkcji hormonu stresu, kortyzolu i pomaga szybciej zregenerować układ odpornościowy.
Wyostrzone zdolności poznawcze
Zmęczenie i wyczerpanie psychiczne ustępują po drzemce. W tak krótkim czasie można poprawić koncentrację i zdolność do przetwarzania informacji w mózgu. Oznacza to, że im bardziej jesteś wypoczęta, tym więcej możesz zrobić.
Poprawa nastroju
Dzięki drzemce można zmniejszyć wybuchowość i zwiększyć produktywność. Zmęczenie zwykle prowadzi do rozdrażnienia, a więc krótki odpoczynek ładuje nową energię, a dzień wówczas staje się lepszy i pogodniejszy.
Wskazówki dotyczące dobrej drzemki
- Najważniejsze jest trzymanie się dwóch zalecanych długości drzemki – 20 lub 90 minut.
- Ustawienie budzika jest konieczne, jeśli nie jesteś przyzwyczajona do snu w ciągu dnia.
- Dłuższy sen w południe, szczególnie po godzinie 15, może zakłócić zaśnięcie w nocy, dlatego drzemka między 13:00 a 15:00 jest najbardziej sensowna.
- Zasypianie jest często najtrudniejszą rzeczą podczas drzemki. Jeśli masz problemy, powinnaś położyć się w chłodnym i wygodnym miejscu. Dobre rezultaty przynosi stosowanie olejków eterycznych pomagających zasnąć.
Drzemka nie jest dla wszystkich. Niektórzy po prostu nie potrafią zasnąć w ciągu dnia. Ważne jest, aby pamiętać, że drzemka nie może zastąpić snu w nocy. Wszyscy potrzebujemy 7-8 godzin każdej nocy, aby naprawdę odpocząć.