Uczulenie na twarzy – czyli jak ratować podrażnioną cerę?

uczulenie na twarzy

Skóra twarzy narażona nieustannie na działanie wielu czynników zewnętrznych może ulec podrażnieniom. Nawet cera normalna, uznawana za najbardziej odporną, okresowo doświadcza uczulenia. Alergiczne wykwity są nie tylko nieestetyczne i krępujące. Bywają też trudne do wygojenia. Niestety, mogą się przytrafić każdemu, zwłaszcza przy osłabionej kondycji organizmu. Co zatem robić, gdy pojawi się niechciane uczulenie na twarzy?

Uczulenie na twarzy – jak je rozpoznać?

Naruszenie ochronnego płaszcza hydrolipidowego podnosi ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Uczulenie na twarzy objawia się najczęściej zaczerwienieniem, pokrzywką lub innymi wykwitami oraz obrzękiem. Często pojawia się silny świąd wywołujący nieodpartą chęć drapania się. Choć przynosi to chwilową ulgę, może pogorszyć stan skóry. Uczulenie utrzymuje się zwykle kilka tygodni. Nie jest łatwe do ukrycia pod makijażem. Co więcej, używanie w tym czasie kolorowych kosmetyków nie zawsze jest możliwe. A podrażniona cera, zwłaszcza przez dłuższy czas, może wpłynąć na pogorszenie samopoczucia oraz zaniżenie samooceny.

Co może wywoływać uczulenie na twarzy?

Istnieje kilka czynników powodujących pojawienie się uczulenia na twarzy. Należy do nich:

• stres, szczególnie przewlekły
• odwodnienie organizmu
• niewłaściwa, uboga w cenne składniki odżywcze dieta
• rygorystyczne odchudzanie się
• palenie papierosów
• nadmierne spożywane alkoholu i słodyczy
• kosmetyki i proszki do prania
• zanieczyszczenie środowiska
• szkodliwe promieniowanie UVA i UVB
• ugryzienia owadów

Skuteczne i szybkie leczenie uczulenia na twarzy

Łagodzenie skutków uczulenia na twarzy można zacząć od domowych sposobów. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie ziół. Najlepiej sprawdzają się okłady z rumianku lub nagietka. Działają one antybakteryjnie, zmniejszają stany zapalne, pieczenie oraz swędzenie. Ich skuteczność jest porównywalna do preparatów zawierających glikokortykosteroidy.

W aptekach można bez recepty zaopatrzyć się w maść lub tabletki przeciwhistaminowe. Jednym z mocniejszych leków jest hydrokortyzon, który wykazuje silne, miejscowe działanie przeciwalergiczne. Kremy z cynkiem, witaminą A oraz pantenolem sprawdzą się przy niwelowaniu skutków podrażnień, zwłaszcza po ekspozycji na słońce. Przyspieszą proces regeneracji naskórka. Natomiast w przypadku ostrzejszych, uporczywych zmian uczuleniowych lekarz dermatolog przepisze preparaty sterydowe.

Jakich kosmetyków nie stosować przy uczuleniu na twarzy?

Na pewne czynniki, które wywołują uczulenie na twarzy, na przykład na zanieczyszczenie powietrza, mamy niewielki wpływ. Istnieją jednak takie, których można unikać. Należą do nich niektóre substancje zawarte w kosmetykach. Szczególnie niebezpieczne mogą okazać się konserwanty, takie jak formaldehyd i jego pochodne. Za reakcje alergiczne odpowiedzialne są również barwniki i substancje zapachowe. Dobry krem dermatologiczny powinien przynosić skórze ukojenie. Normalizować poziom wody w naskórku, natłuszczać i uelastyczniać. Do mycia należy wybierać mydła i żele antyalergiczne. Można też sięgnąć po środki wzbogacone nanosrebrem, które są przeciwdrobnoustrojowe.

Podsumowanie

Wiadomo, że znacznie lepiej jest zapobiegać problemom niż później zmagać się z ich rozwiązywaniem. Uczulenie na twarzy może się okazać trudnym przeciwnikiem. Aby go uniknąć, warto więc zadbać o zdrową dietę, nawadnianie organizmu od wewnątrz, odpowiednią dawkę ruchu oraz snu. Systematyczne nawilżanie cery od zewnątrz może również podnieść jej odporność na podrażnienia. Skóra ma zdolność dość szybkiej regeneracji, zwłaszcza gdy jej się właściwie pomoże.